СТЕНОГРАМА

засідання Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування

від 24 квітня 2015 року

Веде засідання Голова Комітету С.В.ВЛАСЕНКО

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Буквально дві хвилинки, ми чекаємо кворум і зараз будемо починати роботу комітету.

Дякую за прибуття. Так, у нас кворум, ми можемо згідно з регламентом розпочати засідання комітету. Я би просив всіх колег дуже щільно попрацювати і не розходитись, бо кожна людина – це кворум. Зараз, у нас такого, правда, ще ніколи не було, але, досвід повинен бути.

Шановні колеги, вам всім роздано проект порядку денного. Чи є глобальні заперечення проти проекту  порядку денного? Якщо немає, то є пропозиція прийняти його за основу. Прошу за це проголосувати.

Хто – "за"? Дякую, колеги. Хто – проти? Немає. Хто утримався? Немає. Рішення прийнято одноголосно.

Чи є доповнення до проекту порядку денного? Будь ласка, пане Федорук.

 

ФЕДОРУК М.Т. Значить, поступило листи, два листи від Фірсова, депутата Фірсова і депутата Тарути з проханням перенести розгляд питань другого і третього на наступне засідання комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А по Фірсову, по-моєму, навпаки…

 

ФЕДОРУК М.Т. Фірсов взагалі він зняв свій законопроект.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Отлично. Тобто є пропозиція зняти питання друге і відкласти питання третє порядку денного.

 

ФЕДОРУК М.Т. Да. Доопрацювати. Фірсов, Фірсов – на доопрацювання, а Тарута по всій, мабуть, ймовірно його сьогодні немає, не було, він відсутній.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тарута просить особисто доповісти це питання і просить бути присутнім, і просить комітет уклінно без нього не розглядати. Я вважаю, що це, якщо автор це просить, то ми повинні були б підтримати цю позицію. У нас завжди було в комітеті так, що, якщо автор не пише нічого, то ми розглядаємо. Але, якщо автор просить за його відсутності не розглядати, ну…

 

_______________. Сергій Володимирович, я прошу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, будь ласка.

 

КУРИЛО В.С. Вибачитися з цього питання, я хотів якраз виступити, щоб закінчити. А хто-небудь є від Кабінету Міністрів запрошений на ці два питання, хто володіє ситуацією?

 

_______________. Їх не запрошували, тому що питань немає.

 

КУРИЛО В.С. Не запрошували, да.

 

_______________. Тому що немає питань і тому, і не запрошували.

 

КУРИЛО В.С. Справа в тому, що там…

 

_______________. Про те, що питання знімається, було відомо 3 дні назад. Тому нікого не запрошували, секретаріат з Кабінетом Міністрів…

 

КУРИЛО В.С. А скажіть, не поступало в комітет по Світлодару і Миронівській радах про їх приєднання від Дебальцевого до Артемівського району.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте передамо це в секретаріат.

 

________________. Таке подання було, воно зараз знаходиться на розгляді. Воно прийшло на початку цього тижня.

 

КУРИЛО В.С. Ну, просто треба швидко розглядати такі питання, бо там люди, два населених пункти, сидять вчителі, лікарі без зарплат, тому що вони відносились до Дебальцевого…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Немає жодних питань. На наступне засідання комітету терміново це передати.

 

КУРИЛО В.С. Вони вже сидять 3 місяці без зарплат.

 

________________. Ми запрошували Донецьку облдержадміністрацію, але вони не змогли прибути сьогодні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Все, дякую.

 

КУРИЛО В.С. Це технічне питання, його можна розглянути і запустити відразу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прохання тоді на наступне засідання комітету обов'язково включити до порядку денного, щоб ми його вирішили якнайшвидше, щоб ми на наступному пленарному тижні вже могли це питання проголосувати, оскільки це дійсно необхідно для нормального функціонування…

 

КУРИЛО В.С. Можливо його б і сьогодні включити чи вже…?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте ми зробимо таким чином. У мене є пропозиція включити два питання.

У нас було звернення міста Вінниці про розширення меж міста.

І друге у нас було звернення по Гадячу про присвоєння статусу міста обласного значення. Технічні питання, там все узгоджено, всі узгодження у нас є.

 

КУРИЛО В.С. Так а може включимо і Світлодар І Миронівку, поки ми будемо розглядати?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто бачив документи по Світлодару і Миронівці?

 

ЛЕДОВСЬКИХ О.В. Так. Тому що, от дивіться, чому з Тарутою, так… Я займалася документами, які підготував Тарута, нам треба дуже серйозно, скрупульозно відноситись…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олена Володимирівна, велике прохання – включайте, будь ласка, мікрофон. Дякую. 

 

ЛЕДОВСЬКИХ О.В. Вибачте.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Просто у нас іде стенограма.

 

ЛЕДОВСЬКИХ О.В. Дуже ретельно треба готувати документи. Документи були з юридичними помилками. Тому, щоб не розхльобувати ситуацію після того, як ми приймемо рішення, ну, спішити з цими ділами не треба. Я вважаю, що наступний комітет, коли Донецька область підготує ці документи серйозно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні, я вважаю, що поспішати з цим питанням треба, але поспішати треба правильно. Тому є пропозиція наступна. У мене є пропозиція…

 

КУРИЛО В.С. Вам легко говорити, а люди 3 місяці не одержують зарплату, хоча на українській території працюють, вчителі, лікарі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Віталій Семенович, ми повністю ставимося  з розумінням до  цієї ситуації. Тому я й кажу: поспішати треба, і немає тут жодних питань. Я переконаний в тому, що на наступному засіданні комітету, ми практично…

 

КУРИЛО В.С. Але чомусь наш секретаріат не  поспішив і сьогодні не включив.

 

_______________. Віталій Семенович, в секретаріаті два дні знаходяться документи. Я не бачу, претензії…

 

КУРИЛО В.С. Ну, які два, як тиждень сказали.

 

_______________. Віталій Семенович, експертна оцінка, експертні висновки, а потім на комітет, потрібно почекати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Віталій Семенович, підтримуємо вас, нема жодних питань…

 

КУРИЛО В.С. Погано підтримуєте. Ви включаєте от зараз…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Не я включаю, а ви включаєте. Ви включаєте, а я вношу пропозицію, поки що.

Так,  будь ласка.

 

_______________. Віталій Семенович, справа в тому, що в любому випадку пленарних засідань  зараз не буде, а на наступному пленарному тижні  ми можливо поставимо, треба просити, щоб поставити це питання. І вже заодно, Сергій Володимирович, вже десь четверту, чи яку п'ятницю, не проходять питання про перейменуванню, по …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я знаю, я буду мати   з цього питання з Головою Верховної Ради, ми із-за  того і перенесли по-суті сьогодні  засідання комітету на годину для того, щоб мати можливість  це проголосувати. Але я бачу ситуацію, я буду мати розмову  з Головою Верховної Ради з цього приводу, бо це  на жаль  унеможливлює  практично прийняття цих рішень як в  принципі там і низки інших. В мене буде зустріч з Головою Верховної Ради з цих питань, але я вважаю  це як доручення комітету, ми це голосувати не будемо, але як доручення комітету. 

Тому є пропозиція включити ще два питання - це зміна меж міста Вінниця і присвоєння місту Гадяч статусу міста обласного значення. Хто за те, щоб затвердити порядок денний з цими доповненнями?  Прошу голосувати. Дякую,  шановні колеги.  Хто проти?   Немає? Хто утримався? Немає. Порядок денний затверджений.

Ще раз  звертаю увагу  секретаріату і прошу  включити в порядок денний наступного засідання питання, яке підняв Віталій Семенович Курило – це є обов'язково.

У нас перше питання – це інформація Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства  України щодо практики застосування  Закону  України "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Це питання було включено в порядок денний на  наполягання членів комітету на  минулий раз. У нас є присутній, по суті, людина, яка відповідає за ці питання в уряді, керівник апарату нашого профільного Міністерства регіонального розвитку В'ячеслав Андронович Негода. Тому, В'ячеслав Андронович, вам слово.

Єдине що, скільки вам треба часу? Це таке формальне запитання, але я його завжди задаю.

 

НЕГОДА В.А.  Я його хотів теж. Дякую. Скільки  ви можете виділити? Я можу і годину розповідати, можу і дві, а можу так, як ви скажете.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Краще так, як ми скажемо.

 

НЕГОДА В.А. Так, я думаю так – виділити...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, скільки часу треба? Давайте об'єктивно.

 

НЕГОДА В.А. До 10 хвилин можна?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Супер. Супер.

 

НЕГОДА В.А. Постараюсь.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоді нема заперечень у членів комітету? Дякую, В'ячеслав Андронович.

 

НЕГОДА В.А. Шановний Сергій Володимирович, шановні члени комітету, запрошені, я дякую, що ви включили це важливе питання в порядок денний вашого комітету. Ну, і воно звучить: щодо практики застосування закону. Я хотів би тут, може, зразу десь напочатку сказати. Ну, як такої практики ще застосування, ну, мабуть, зарано говорити, але разом з тим....

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. В'ячеслав Андронович, перепрошую, що я вас перебиваю. Секретаріат підказав, я просто хочу всіх попередити заздалегідь, що у нас зараз відбувається пряма он-лайн трансляція, на всякий випадок.  Просто щоб всі знали, що вас знімає прихована камера.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. На YouTube, у мережі "домашнє відео".

Будь ласка, В'ячеслав Андронович.

 

НЕГОДА В.А. Тобто питання щодо практики застосування, очевидно, ми  ще не раз до цього будемо повертатися. Ну, чесно кажучи, станом на сьогодні такої ще узагальненої практики, як він застосовується немає. Я хотів би просто коротко сказати про хронологію, нагадати як в нас відбувалися події, щоб відновити в пам'яті. Отже, 5 лютого парламент прийняв закон. який 4 березня цього року набрав чинності. Відповідно до цього закону уряд повинен в трьохмісячний термін забезпечити прийняття тих нормативно-правових актів, які передбачено законом. Тобто  до 4 червня уряду  виділено цей час. Разом з тим, розуміючи важливість і невідкладність цього питання, звичайно, ми і міністерство, і уряд  як би намагалися якомога швидше реалізувати ті завдання, які  визначені законом. В першу чергу це стосується, як  передбачено статтею 11 закону,  що центральний орган виконавчої влади, тобто наше міністерство  повинно розробити і уряд затвердити "Методику формування  спроможних територіальних громад". Згідно з  методикою фактично тільки після наявності  методики обласні адміністрації спільно з органами самоврядування можуть розпочати процес розробки перспективних планів. Все, що до того робилося станом на сьогодні це, ну будем так казати, робота аматорського типу, вона ну де-юре не має ніякої сили. Хоч та робота, яка проводилась, звичайно вона  важлива.

8 квітня уряд схвалив зазначену методику і так от співпало, що саме сьогодні  ця методика  опублікована в "Урядовому кур'єрі", саме сьогодні і на пленарному  зсіданні зазначене питання…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будемо вважати, що це  просто співпадіння.

 

______________.  Я думаю, що це хороше співпадіння. В усякому випадку мені здається, що те, що і на комітеті це  питання розглядається, воно мало  напевне позитивний вплив на вирішення цього питання. Тобто з сьогоднішнього дня  фактично методика з 24 квітня набуває де-юре чинності і фактично де-юре стартував  перший етап  реалізації Закону "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Чому от я і кажу, що практики застосування юридичної починається з сьогоднішнього дня.

До 24 травня, як це написано Постановою Кабінету Міністрів, обласні адміністрації повинні розробити проекти перспективних планів, тобто  в місячний термін і подати їх на розгляд обласних рад. Ну і нам відповідно до постанови уряду, міністерства, я маю на увазі, доручено надавати  роз'яснення щодо застосування методики, затвердженої цією постановою. 

Тобто  я хочу підкреслити, що відповідно до закону основний як би акцент на розробку фактично схем майбутніх, покладається  на обласні державні адміністрації спільно з комісіями, які вони утворюють і на міністерство покладено функції надання методичної, і організаційної    допомоги. Тобто, це ось ця  формальна частина, яку ми пройшли станом на сьогодні,  якихось інших далі вже завдань, передбачених законом,   які треба прийняти з точки зору нормативних актів,  для уряду поки що непотрібно   приймати. Інша справа, що після того як будуть схвалені перспективні плани на сесіях, після цього подається, ви знаєте ту дискусію, подається  на розгляд Кабінету Міністрів, щоб її фактично затвердити те, що вони схвалять на обласних радах.

Таким чином, весь цей процес, я хотів би, щоб ми теж  от, якщо воно йде онлайн трансляція, дуже важливо, щоб ми всі розуміли де ми сьогодні знаходимося і  що сьогодні, станом на сьогодні, треба всім робити. Тому що, ну так трапилося,  що в багатьох областях, деякі навіть органи  місцевого   самоврядування почали проводити збори, примати рішення вже про об'єднання. Воно не має ніякої фактично  юридичної сили крім пропагандистської,  або навпаки, навіть анти пропагандистської кампанії,. тобто     ті, хто це робив, вони очевидно не читали  закону, що цю роботу стосовно добровільного об'єднання, можна розпочати після того як  Кабінетом Міністрів  затверджена схема перспективного плану  відповідного регіону. Тільки після цього, можна органам місцевого самоврядування на основі,  з врахуванням, цього перспективного плану, проводити і починати  консультації, домовлятися, приймати рішення, позитивні чи негативні – це вже  інша справа. Тобто весь процес, який відбувається відповідно до закону,  його можна поділити на п'ять етапів, ми вам в матеріалах теж оце  показали, там є і презентаційні, і інформаційні матеріали по етапах, що фактично цей нульовий етап ми  пройшли, це затвердження методики.

Перший етап розпочинається… це фактично вже починається реалізація закону, розроблення обласними державними  адміністраціями перспективного плану, це до  24 травня.

Другий етап – схвалення проекту перспективного плану обласними радами. І затвердження Кабінетом Міністрів.  

Третій етап… Це затвердження Кабінетом Міністрів, перепрошую.

І четвертий етап. Тільки це вже починається процес об'єднання територіальних громад. Після того, як рішення прийнято обласними радами   фактично приймається рішення про  оголошення перших виборів і формування органів місцевого самоврядування.

Ось, власне, процедури послідовності, які передбачені законодавством.

Коротко хотів би проінформувати також вас, що  міністерство, незважаючи  н те, що як би юридично процес вступив в дію тільки з сьогоднішнього дня, разом з тим ми проводили велику роз'яснювальну роботу. Ну, на наш погляд, ну те, що в силі було зробити. Також у нас є по  цьому інформація, надана вам. Ми проводили і спільні зустрічі із асоціаціями. Ми проводили… є також  список там круглих столів, там  ще березень-місяць, фактично ми провели всі кущові круглі столи, де ми обговорювали одночасно питання децентралізації фінансів, роз'яснювали, роз'яснювали про Закон про добровільне об'єднання територіальних громад, про співробітництво територіальних громад. Тобто ми все це поєднували, тому що ну власне воно і зв'язано у нас: і Бюджетний кодекс, і ці закони. І все-одно ці питання при проведенні круглих столів вирішувались. Проводили… ми налагодили зараз з асоціаціями обладнали два фактично таких офіси по проведенню онлайн конференцій, тобто ми зараз забезпечуємо  фактично в постійному режимі і вже декілька разів такі провели з обласними радами, з районними радами, зараз, я думаю, ми запрацюємо більш інтенсивно по зазначеному питанню.

Хотів би що ще зазначити. Я сказав, що згідно закону, всі ці організаційні питання до затвердження перспективних планів, покладено  на адміністрації. Разом з тим, ну як ми розглядали навіть на експертній раді при Голові Верховної Ради, було прийнято рішення для того, щоб активізувати  цю роботу, доцільно  ввести ще одну    посаду заступника голови ОДА, який буде відповідальний  за проведення реформ, не тільки по цьому закону, а і в цілому по всій системі децентралізації,  яку треба організовувати уряду по всіх напрямках.  І також було прийнято рішення   про формування  офісів реформ – це зовнішніх офісів реформ, які б  могли допомагати і обласним державним адміністраціям, органам самоврядування в проведенні цієї роботи.

Стосовно першого питання, по заступниках, ну позиція може по цьому питанню бути різна, але доручення є, ми проект  постанови дали і якщо уряд її схвалить,  значить рішення буде прийнято, по заступниках додаткових.

Стосовно другого питання, нам вдалося, міністерству,  знайти достатню підтримку в Раді  Європи, ми  в минулу п'ятницю за участю  віце-прем'єра Зубка, підписали фактично заяву  з Президентом Ради  Європи паном Ягландом…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Генеральним секретарем, він – Генеральний секретар.

 

НЕГОДА В.А.  Перепрошую, так, Генеральний секретар пан Ягланд. І також  підписаний меморандум, який ми підписали якраз в стінах парламенту з Асоціацією міст, з проектом  "Діалог", і вирішено всі технічні питання стосовно формування таких офісів реформ за позабюджетні кошти.

Вчора ми провели першу таку  нараду-семінар на цілий день із заступниками голів ОДА, також з кандидатурами на керівників цих офісів і фактично визначили етапи подальшої нашої роботи, на наступному тижні ми проводимо ще один... одну таку зустріч двохденну, де ми хочемо провести навчання уже з усім персоналом цих офісів реформ, а це буде  десь біля 120 людей сумарно, це 24 регіони по 5 одиниць. І таким чином, щоб ми могли створити офіси реформ, до яких будуть залучені експерти регіональні, які зможуть проводити цю роботу, ну, на нашу думку, це  може краще сприйматися, ніж коли це  будуть робити працівники обласних державних адміністрацій, де, власне, і не завжди є фахівці. Тому що ніколи вони тим не займалися і навіть сьогодні виникає проблема, на когось із заступників це питання покласти. І, чесно кажучи, це дуже складно, тому що артикулювати на тему там децентралізації там закону і так дальше, ми бачимо, що деякі от виконуючі, як то кажуть "під козирьок", ці завдання адміністрацій чи на рівні району, чи на іншому рівні інколи приносить більше шкоди, ніж краще б вони цього не робили.

Тому організаційна робота ось в нас  передбачено таким чином, тобто зараз наше основне завдання – це скоординувати роботу, надати методичну допомогу, запустити офіси, запустити роботи і найголовніше, що ми повинні зробити, це налагодити, звичайно, цим офісам і робочим групам,які в обласних державних адміністраціях із регіональними відділеннями асоціацій - це  обов'язково в дорученні Зубка це чітко написано: тільки з асоціаціями, тільки з  громадськістю, щоб в нас не було волюнтаристських рішень, які  будуть поспішно виноситися на розгляд сесії. Це по тій частині, що стосується методики.

Разом з тим, я хотів би скористатися от можливістю, якщо ми обговорюємо вже весь закон. Ми розробили це от сьогодні подали, це неповний пакет різної інформації, яку ми тільки по даному закону маємо. Є у нас ще там, як кажуть, і мультики на сайті, є інші матеріали. Тобто ми хочемо зараз налагодити системну таку  роботу, яку будемо  виробляти продукт, який будемо розповсюджувати через різні там форми, і я думаю, що це дасть позитивний ефект.

Разом з тим доречно було б підняти, що у нас є  окремі ризики. Я там вам подав один такий є… одна така презентація, вона  ніби така проста, на перший погляд, де вже другий… наступний етап, коли йдеться про добровільне об'єднання  територіальних громад. Ми тут спробували виписати основні етапи і терміни, визначені законом.

У нас є тут різночитання по цьому, тобто фактично  по  закону, якщо рахувати по одному розумінню скільки має це відбуватися, це може відбуватися 9 місяців. По позиції там асоціації міст, коли у нас написано, що наприклад  обговорення відбувається протягом 60 днів, є розуміння того, що можна один день проводити, але  не більше 60. Але є розуміння таке: якщо   60 днів, це означає цілий процес. Тобто тут можливо треба буде звернутися нам до комітету, ми про це думаємо, якщо ви дасте згоду, щоб дати нам  роз'яснення однакового розуміння цього питання. Бо якщо йти по максимальних термінах, звичайно ми тоді ось п тих  графіках, які я пробував от розробити, вам показати,  ми взагалі нікуди не  встигаємо. Ну не встигаємо, це з точки зору тих, хто хоче прийняти рішення про добровільні об'єднання. Це не йдеться про те, що ми повинні прийняти рішення для всіх. Тобто є у нас багато сьогодні  територіальних громад, які провели попередні вже зібрання, збори, вони готові. Але якщо йти по цих процедурах. Вони до цих виборів не встигають. І тоді вийде так, що вони провели процедури, знов обралися, і тоді знов починати з нуля це все робити, наприклад, там в 16-му чи якому році. Тобто  це одна є проблема.

Ну, і власне, є інші питання, пов'язані   там до цього закону, зараз вже, власне, і самі деякі сільські, селищні ради говорять про те,  навіщо ми зробили запис,  що старости обираються всенародно  Тому що  вийде так, що утворили громаду, і тільки після цього, коли почне діяти  ця громада, можна прийняти рішення про ці старостинські округи, потім оголосити знову вибори, це довгий дуже може бути  процес. Тобто одночасно виборів зробити неможливо. Тобто такий от компромісний міг би бути варіант, що  їх обирати так тільки на сесіях допустимо тих громад, ну це я кажу як є. Але я би зараз не  хотів на цьому навіть загострювати увагу - це питання майбутнього.

Тобто, завершуючи, тому що час відведений не дає  можливості далі говорити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Він уже сплинув 4 хвилини назад.

 

НЕГОДА В.А.  Так, в нас є деякі питання пов'язані там з  подальшими заходами, тобто  ми тут в принципі є матеріали і якщо будуть питання, я готовий відповісти додатково.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, В'ячеслав Андронович, за інформацію. Я скористаюсь правом головуючого і задам вам перше питання, а в подальшому, якщо у колег є питання, звичайно, що їх можна буде задавати.

Ви сказали, що велика кількість  громад дуже проявили зацікавленість  і інтерес   в  питанні об'єднання. Чи є якась статистика в  міністерстві, чи є розуміння, яка кількість територіальних громад ініціативно,  сама, хоче розпочати  процес  об'єднання.

 

НЕГОДА В.А.  Я відверто скажу, системно ми не моніторили,  тому що з точки зору юридичної  ну не було потреби цього робити, оскільки не було методики. Я думаю, що як ми з 1 травня розпочнемо діяльність цих офісів, буде одне із перших завдань,  щоб нам розуміти  градус бажаючих поданому питанню. Поки що, це такі локальні, знаєте там, то в одному,   то Кобеляки десь провели збори, то ще одне  десь провели збори, тобто ми  так от із засобів масової інформації це чуємо, але системно, я відверто кажу, не стояла так задача.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, В'ячеслав Андронович.

Хто із колег хотів би задати  питання? Будь ласка, пане Дехтярчук. Єдине що, в мене величезне прохання: давайте ми зараз будемо задавати питання, а потім, якщо хтось із колег захоче висловитися, то це ми зробимо окремо, просто, щоб зараз питання-відповіді не перетворювати в обговорення. Дякую.

Будь ласка, пан Дехтярчук.

 

ДЕХТЯРЧСУК О.В. Закон про об'єднання громад був прийнятий в лютому місяці. Дуже шкода, що процес нульового етапу, як ви висловилися, тривав аж три місяці, тому в мене великі сумніви, що задум нашої децентралізації взагалі буде реалізовано належним чином, якщо нульовий  етап – три місяці, то, звичайно, до нових місцевих виборів у жовтні місяці ми аж ніяк не встигаємо з реалізацією об'єднання громад і про це треба відверто говорити, і сама децентралізація під загрозою. Запитання – дуже просте, я, можливо, навіть швидше виступ просто.

Двадцять дев'ятого квітня 1918 року  Конституцією УНР вперше  заговорили про децентралізацію, тоді нічого не зробили, не реалізували – ворожа загроза і ми  це слово забули, щоб знову тепер вже 23 квітня за цим столом говорити. В мене пропозиція, що нашому комітету розглянути комплекс всіх інших дій, разом заслухати, можливо, урядовців, всіх дій по децентралізації і комплекс всіх законопроектів, які плануються розглянути. Тому що в часовому вимірі ті заходи, які робляться по децентралізації, вони, як на мій погляд, не відповідають вимогам громад на місцях. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Юрій Васильович Бублик, потім – Віталій Семенович Курило, потім...

 

БУБЛИК Ю.В. На Полтавщині моїй рідній, коли робочі групи  проїхали по територіальних громадах, завітали на сесії районних рад, я одержав на свою адресу цілий шквал кореспонденції, а саме, рішень органів місцевого самоврядування із клопотанням, а подекуди із вимогою – не чіпати наші місцеві громади. Питання чи то не в професійності спікерів, які в цих робочих групах намагалися донести цей  перспективний план, чи в чому – не зрозуміло.

Коли перспективний план нав'язується з гори і при цьому відсутній діалог із громадою, він не сприймається. Яскравий тому приклад – мій рідний Полтавський район, це передмістя обласного центру. Довели з гори, що Полтавський район зникає як такий, тобто повністю всі сільські територіальні громади зникають, буде одна громада із центром у місті Полтава. Така позиція не сприйнялась Полтавським районом ні чуть-чуть.  Потім, коли відновився діалог і почали ми говорити, так, замість 25 маленьких сільських громад реально створити 9-10 повноцінних громад. Про це люди готові говорити, про це люди готові спілкуватися, про щось домовлятися, їх чимось можна до цього підштовхувати, мотивувати, але не примусово, не згори. І оці перспективні плани хто малював, ну, він на місці не бачив того життя, яке воно там є. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, я ще раз прошу, якщо є питання до пана Негоди. Виступи потім, от якщо є питання до Вячеслава Андроновича Негоди, будь ласка, хто би хотів.

Віталій Семенович Курило.

 

КУРИЛО В.С. Є В мене питання. Ви знаєте, найбільше, мабуть, бракує людям, які хочуть робити щось за цим законом, – інформації і інформованості. Тому я б хотів звернути вашу увагу на таку роз'яснювальну роботу. Можете використовувати депутатів-мажоритарщиків, бо ми в цьому зацікавлені, засоби масової інформації, якісь методичні матеріали. Але я вам скажу, що це найбільша проблема. Раз.

 І друге, все-таки, не можу не сказати. От я подивився методику, яку ви написали, да. Закон називається "Про добровільне об'єднання територіальних громад", тобто на першому плані стоїть слово добровільність. А якщо подивитися методику, то тут добровільність за адміністративним всім зникає. Зникає, в першу чергу, тому що все бере під себе обласна адміністрація, яка повинна розробити і дати вам, а ви вже тоді об'єднуєтеся чи не об'єднуєтесь. Мені здається, що цю реформу може чекати та ж доля, яка була в реформи Безсмертного, яку проводив…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І яка стала смертною, да?

 

КУРИЛО В.С. Да, яка стала смертною і для нього, і для уряду багато в чому. Тому, мені здається, на першому 

Фрг__04907*001*014<09:49:04><ХаритоноваН.О.>

самому цьому нульовому етапі, який довго дійсно затримався, не допустити помилок з оцією супер-централізацією цієї реформи, яка повинна дати децентралізацію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Віталій Семенович.

Олена Петрівна Бойко. Олена Петрівна, будь ласка, питання, якщо можна.

 

БОЙКО О.П.  Так, звичайно, питання, якщо дозволите, я потім і виступ візьму, тому що є про що сказати. Запитання, воно не стільки моє, скільки суспільства і всіх експертів, які працюють над цією темою.

Скажіть, будь ласка, у нас глобальне часове питання: як ви бачите і по часу ми встигаємо, не встигаємо, який відсоток, до місцевих виборів? Як ви бачите місцеві вибори по відношенню до... вірніше, Закон про добровільне  об'єднання в рамках місцевих виборів, ваші прогнози, побажання, можливо, ми можемо чимось допомогти як народні депутати в цьому плані. А потім ще, якщо дозволите, виступ?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, звичайно.

Будь ласка, будь ласка.

 

НЕГОДА В.А. Все-таки були у виступах попередніх також запитання відносно затягування нульового етапу. Я все-таки хотів би, щоб   ми глянули на інформацію. П'ятого лютого, так, прийнято закон і 4 березня підписаний закон. Після цього методику ми подали 8 вже березня, вона була схвалена і вчора тільки вона була, набула сьогодні чинності, тобто це перша частина.

 Тепер відносно нав'язування згори, ми категорично проти, міністерство і уряд, в цілому стосовно нав'язування згори перспективних планів. Міністерство постійно про це наголошує і вчора ще раз ми представникам адміністрації, їм сказали, якщо ви, а ми в методиці написали окремий там розділ: проведення консультацій по всіх територіальних громадах вони повинні зустрітися, провести консультації, більше того, вони повинні представити протокол. Тому що, щоб, як то кажуть, ну, не було неправди. Тобто ми не зацікавлені в тому, щоби хтось волюнтаристським методом намагався реалізувати цю реформу. Тому що таким методом ми нічого доброго не досягнемо, скільки встигнуть об'єднатися,   це на мій  погляд, стільки  і буде.  Всі, хто не захоче, чи не встигне, тоді будемо говорити  про це іншим разом.

Відносно відсутності достатньої інформації, з вами погоджуюся, інша справа, що треба буде дійсно виробити систему розповсюдження ми де тільки можемо, це робимо. Але зараз ми через ті офіси,  буде одна людина відповідати  в кожному регіоні за комунікації з усіма засобами масової інформації, розповсюдження  цієї інформації. І ми будемо це централізовано виробляти, я це казав, продукт відповідний,  і звичайно,   і самі будемо їздити. Ну, ви розумієте,  що навіть об'їздити там представнику міністерства, у нас тих, хто може спікерів, їздити і розповідати на ці теми, не так багато. Можна назвати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ви один, і все.

 

НЕГОДА В.А. Раз, два, три, ну …

 

_______________. Це членів комітету?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ні-ні, ми говоримо від  уряду хто є.

 

НЕГОДА В.А.  Від уряду. І 490 районів, звісно, що це неможливо. Тому  ми створюємо систему там, і ми з каналами деякими домовилися, і важливо знову ж таки, тих спікерів мати.

Тепер, теж глобальне питання…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Але тут, В'ячеслав Андронович, тут приймайте  пропозицію членів   комітету про те,  що ми готові допомагати вам в цьому і бути пропагандистами теорії добровільного об'єднання  громад.

 

НЕГОДА В.А. У мене абсолютно така ж теорія, я дякую  і я думаю, що ми окремо могли б обговорити це питання, яким чином залучити депутатів. Ми власне  і вчора говорили, що всі комісії, які    будуть створені в областях, повинні бути за участю народних  депутатів, які представляють ті регіони. Це наша позиція, тому що ми розуміємо,  що воно потім зворотно вдарить  по нас всіх.

Тепер відносно того: а що, коли ми дійсно не встигаємо. Воно дійсно, по розрахунках не встигаємо і перше, що нам треба зробити, дати роз'яснення, дати можливість  тим, хто хоче це зробити, тобто оці часові рамки, не треба нам  9 місяців проводити  якісь обговорення. Якщо вони вважають, що це можна, пройшли по цих процедурах, нехай ідуть, тобто перспективний план ми розглядаємо як, ну особисто я. Це є  пазли, які дозволяють в рамках цього тим громадам, які хочуть об'єднатися, об'єднатися, хто не хоче залишається на, на тому місці, на якому є. Але ми не можемо не дозволити тим, ми повинні створити умови для тих, хто хоче. Ну, говорити зараз мені непопулярні речі, що можна було б розглядати питання як це робили поляки, що, наприклад, там на базовому рівні місцеві вибори можна було, там, на місяць, на 2, на 3 чуть-чуть зсунути для того, щоб ми максимально реалізували цю реформу. Ну, це вирішують політики. З точки зору технології, звичайно, як чиновник, а логіка в тому є і поляки…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І точно вирішують не на базовому рівні.

 

НЕГОДА В.А. Так. От в тому то і справа. Стосовно виборів, там, в обласні ради, навіть в районні ради питань немає, їх треба, там ніщо не стримує, ми не чіпаємо цей рівень. А от по базовому рівню, звичайно, дати можливість всім бажаючим пройти процедури, оголосити вибори, у нас буде менше потім постійних перевиборів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, В'ячеслав Андронович.

Хто ще хотів? Пан Гуляєв, будь ласка, Василь Олександрович.

 

ГУЛЯЄВ В.О. Доброго дня. Я как бы, вы сказали, что все, что было проведено раньше, это было сделано рано или неправильно. Я, например, объездил весь свой округ и разговаривал с людьми, и сельские головы, например, Овидиопольский район, да, большой район, больше 60 тысяч населения, согасны, то есть все депутаты, уже даже приняты решения, сельские головы, в 7 громад объединиться. Ну, нам говорят с области – 3. Как же 3? Если вы говорите, что это действительно добровольно, как же 3? На 7 громад уже даже есть решение сессии, проведены сходки на 90 процентов на 7 громад, это каждая громада где-то будет порядка 10 тысяч. Примерно, чуть-чуть больше, меньше. Но нам говорят надо 3 громады. Это один вопрос.

Читая здесь, вот, головне, врахувати бажання громадян. Второй,  просто, вот такой еще как бы вопрос, смотрите, и я ездил по всем этим громад и рассказывал, что если вы объединитесь, вам будет 60 процентов податок на доходы фізичних осіб. А я сегодня вижу, они не успеют. И что будут делать они в 2016 году? Что они, вот, если мы говорим на 2016 год вы подадите бюджет… Не успеют, правильно? Ну, я понимаю, ну, мы все понимаем, что не успеют. Что им делать? Что теперь мне делать, когда я рассказывал, что они все получат 60 процентов, а они сейчас объединяться и в 2016 год войдут с той же самой казной, с тем же самым нулем это самое, они не успеют сделать. Вот, что делать сейчас? И  я хотел вот, ну, это как бы официальная точка зрения, что можно на  собрании подать: если не хотите, не объединяйтесь. То есть, нет, люди не хотят, не объединяйтесь. Есть желание… То есть это официальная точка зрения министерства и Кабинета Министров, да? Хочу почути…

 

НЕГОДА В.А. Да. Дана позиція законна, а уряд керується законодавством, я не можу іншої мати позиції.

 

ГУЛЯЄВ В.О. И как вы вот эти …… процентов, если не успеют до 15 июля? Как будет 2016 год, что людям сказать?

 

НЕГОДА В.А. Ще раз. Я, на початку…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. В'ячеслав Андронович, але стисло, якщо можна. Це дуже важливо, на нього важко відповісти стисло, але якщо можна уже…

 

НЕГОДА В.А. Да, я ще раз кажу, я не знаю чому Одеська обласна адміністрація до сьогоднішнього дня тим займалася от так, як ви говорите. Вони не мали методики, вони не мали… Да, ми їм розсилали методики, проекти на погодження, але це не означає, що вони вже мали право юридично цей процес робити. Дякуємо, що вони роз'яснювали, але вчора Одеська, дійсно був представник Одеської адміністрації, вони сказали, ми вже готові чуть не на сесію. Ми їх стримали, сказали з усіма поспілкуватися, створіть офіси, поїдьте в райони. У  нас написано: "Обов'язкові консультації в кожному районі і з усіма містами обласного значення". Протоколи на стіл, якщо… Ну тому що я по-іншому як чиновник не проконтролюю всіх, обов'язково має бути це. Якщо люди хочуть, об'єднуються, ми тим не будемо заважати. Не хочуть, вибачте, ну..

Тепер відносно того, що встигнути, не встигнути. Тому я і казав, нам можливо чуть-чуть змістити, щоб з 2016 року тих, хто бажає, а таких є багато, хочуть об'єднатися, щоб вони ступили в новий бюджетний рік з новими податками, тобто вийшли на рівень міста обласного значення. Більше того, я думаю, що ми ще й землею це простимулюємо. У нас є ініціатори, які це обов'язково зроблять.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. У вас є земля? Ми цього не знали, це добре було б.

 

НЕГОДА В.А. Єсть.

 

ГУЛЯЄВ В.О. Я бы хотел, чтобы…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз, одну хвилинку. Зараз Микола Трохимович Федорук задасть питання.

Єдине що, коротка репліка з мого боку, якщо дозволите. Давайте скажемо чесно і відверто, ні до яких місцевих виборів ми нікуди не встигнемо, це абсолютно зрозуміло. Якщо в Польщі це відбувалося роками. Країни Балтії – 9 років. Норвегія, Скандинавські країни – 9 років. Нам не треба говорити, що ми це зробимо за 6 місяців чи за 5 місяців, це не відбувалося так ніколи і ніде. От ми повинні бути цього  свідомі.       

Але при тому є величезна проблема. Якщо зараз обласні державні  адміністрації затвердять перспективны плани, не прислухавшись до громад, то у нас буде проблема.  І такі випадки, на жаль, уже є.

Будь ласка,  Микола Трохимович Федорук – ваше питання.

 

ФЕДОРУК М.Т. В'ячеслав Андронович, тут таке. Ви відмітили, що знайшли фінансування там чрез програму "Діалог" на офіси.

Друге питання. чи вдалося… Наскільки я знаю, велися переговори з декількома каналами про проведення постійної програми, яка б висвітлювала проблеми децентралізації. Причому не на "Тонісі", як це колись робилося,  а на такому… центральному каналі, одному із центральних каналів, рейтингових каналів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "ВТБ" чи як він там… 

 

НЕГОДА В.А. Дякую.  Я хочу сказати, ми готові працювати з будь-яким каналом, який не висловить нам… (Шум у залі)  який не виставить нам серйозні чеки. Бо ми просто навіть на бюджеті не маємо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Та у вас же земля є! Та несерйозні чеки всі що там…

 

НЕГОДА В.А.  Може й в когось є, у нас немає.

Тому є канал. Ми з "Першим каналом", звичайно, це їх обов'язок – працювати. Я думаю, ми з "Радою" будемо працювати. Є у нас "5 канал", відгукнувся, і вже фактично у нас  раз в тиждень вони виділили час досить  хороший…

 

______________.  …щоб не субота.

 

НЕГОДА В.А. Ні, ні. Там не субота. Тобто ми  будемо це відпрацьовувати. Більше того, я думаю, що не менш ефективно  нам треба підключити обласні ТРК, районні, там райони, газети, навіть інше. Ми от  хочемо  вибудувати ту   систему, тому що там  центральні може хтось і не дивиться, може хтось і дивиться. А ті там на місцях вони дивляться. Тобто нам треба  домовлятися з місцевими каналами, вони більш такі… н будем казати, ближчі до людей.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, В'ячеслав Андронович.  Ще одне питання.

Олена Петрівна Бойко.

 

БОЙКО О.П. В'ячеслав Андронович, сьогодні Геннадій Григорович дуже ретельно говорив і багато по   децентралізації. У мене дуже глибинне питання. Справа  в тім, що децентралізація – це, в першу чергу, передача повноважень і певних ресурсів.

У нас вже не вперше в залі виникає дуже серйозне питання, це якраз те, про що ви почали говорити, – земельне. Я дуже рада, що у нас є тут Вадим,  один з співавторів 1159, 1252 і 1900. Це три закони, в яких,  як то кажуть, повторюються ті самі норми – передача повноважень в управління земельних ресурсів. Але ми знаємо, що в нас прийнятий Закон про добровільні об'єднання відповідно, відповідно до якого об'єднана територіальна громада отримує не в управління земельні ресурси, а в власність.

Прокоментуйте, будь ласка, ось якраз бачення ваше, да, щодо цих законів в контексті закону про добровільне об'єднання. Якщо можна, ми просто будемо проговорювати, тому що кожен говорить про своє, можливо, ми просто один одного не розуміємо, хоча ми підтримуємо передачу земель селянам однозначно, однозначно підтримуємо. Єдине, що в нас є Закон про  добровільне об'єднання, і треба говорити в контексті нього. Тому давайте, може, ми про це скажемо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, В'ячеслав Андронович.

 

НЕГОДА В.А.  Дякую, дуже важливе питання. Я його бачу, можливо, не так, як деякі автори проектів. Говорити сьогодні про передачу зміни власності, мені здається, що це дуже, дуже складне питання. Я більше  говорю вже багато років підряд про юрисдикцію. Тобто юрисдикція місцевого самоврядування – це те, от маємо будь-якого там, от Чернівецька ось міська рада, яка йому різниця в Чернівецькій міській раді в чий власності? Основне, що, щоб там не знаходилося, воно нічого не вирішується без згоди міської ради. Тобто якщо ми сьогодні зачепимо власність, почнемо перетягувати чи з державної в комунальну, з комунальної ще кудись, ми такий закон, він може викликати дуже багато проблем. Тому основне – це юрисдикція, юрисдикція за межами населених пунктів. Значить, район поділений на громади і в межах ось цього поділу юрисдикція тої громади повністю розповсюджується на цю територію. Основне щоби податок йшов в громаду.

І друге – основне, щоб не одне питання, навіть кілка ніхто не міг забити без дозволу відповідного органу самоврядування, от і все, сьогодні цього немає. І якщо ці закони саме в тому контексті, звичайно, їх треба підтримувати, але тільки не переділ власності. Бо мені  здається, такий закон і в парламенті не буде мати...

 

_______________. (Не чути)

 

НЕГОДА В.А.  Ну, я ж не знаю, про який ми закон говоримо, я в принципі позицію сказав.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, В'ячеслав Андронович. Дякую.

Давайте, може, зробимо так, може, ми на цьому питання закінчимо. І якщо є виступи у членів комітету, у присутніх народних депутатів, будь ласка, хто би хотів декілька слів сказати. Але я би хотів  звернути вашу увагу на ту обставину, що ми це питання вже обговорюємо майже годину. У нас не парламентські слухання, у нас не круглий стіл, ми заслухали інформацію, ми уточнили свої позиції.  І я би просив, розуміючи важливість, але просив би бути менш розлогими, скажемо так.

Олег Романович Березюк,  будь ласка.

 

БЕРЕЗЮК О.І. Слава Богу, міністерство почало активну фазу своєї  роботи, воно готувалося до цього. Справді, в областях з'явилася інформація,  є області, які дуже добре працюють і починають пояснювати, і чути людей. І Львівщина також  особливо там,  є губернатор, який розуміє просто, що таке місцеве і його цінність. Це дуже важливо.

Що я би хотів сказати? Що завжди краще робити, ніж не робити. По дорозі  буде багато різного. Але ми маємо з вами позитивний  досвід. Наша бюджетна децентралізація з точки зору  якоїсь  там досконалості є просто  ніякою, але підіть тепер в міста і заберіть в них гроші, підіть тепер і скажіть: повертаємо назад. Ви пам'ятаєте, як це було, коли ми йшли до цього, думали: так, є недоліки!  По дорозі ті недоліки   виправляємо, думаємо, ми ж не можемо залишити людей без  грошей, чи інші речі. Так  само буде і тут. Єдине, що я хочу зауважити: слово "добровільне" є ключовим. Без сумніву, матриця, яку розробила область, є важливою, так, щоб не вилетіло  село чи яке є в депресивному районі, раптом не залишилося,  а потім когось  там…  Але, якщо замість трьох, хочуть об'єднатися сім, вибачте,  будь ласка, треба дякувати Богу, що хочуть. І якщо це не суперечить якомусь там, ну дуже там, абсолютно, тому губернаторам чітко треба міністерству вказати, що воля людей, Бо їхній оцей розподіл,  це є  база, а все що вище, і бажання людей – це є дуже серйозна річ.    

Всі решта провокаційні питання власності,  не буде де працювати – це є бажання старої централізованої влади не проводити децентралізації. Крапка. Якими б благими намірами вона не прикривалася.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Колеги, Юрій Васильович Бублик. 

 

БУБЛИК Ю.В. Маю клопотання до міністерства, велике прохання:  дайте якусь настанову своїм робочим групам, обласним адміністраціям, коли вони проводять наради і мотивують якось територіальні громади чи доносять інформацію уряду. Велике прохання, залучайте народних депутатів, в першу чергу, мажоритарників, тому що виходить чудно один депутат їздить по області агітує за реформу, другий депутат їздить агітує проти цієї реформи. От.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це депутати з "Опозиційного блоку".

 

БУБЛИК Ю.В. Ні, ну, воно виходить якось неправильно. І велике прохання, перший крок – це діалог, діалог з громадами. І підтримую колегу Березюка от, добровільне повинно стояти на першому плані. Зберіть сільських голів. Тому що перші зібрання були сільських голів ні про що, загальні введення. Кажу, а про що говорили? Так ми так нічого і не зрозуміли. Кажу, а ви знаєте, що не буде вашої сільської ради? Ні, а цього ніхто не говорив.

Тобто велике прохання: діалог, голови районів, керівники районів, керівники сіл, керівники області сіли за круглий стіл, домовилися, завжди можна домовитись, спільну мову знайти.

І питання базового рівня територіальної громади. Про це вже є якісь офіційні ухвалення?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Є офіційні чутки.

 

БУБЛИК Ю.В. Бо я виходжу із Полтавщини, то, як на мене, 6-8 тисяч населення – це базовий рівень територіальної громади. Більше буде важко її обслуговувати, менше – велике навантаження адміністративне буде.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юрію Васильовичу.

Микола Трохимович Федорук.

 

ФЕДОРУК М.Т. Коротко. Я також підтримує те, що от уряд робить акцент на добровільному, хоча от ми були в Скандинавських країнах, наприклад, в 2007 році, коли Данія із 1400 громад робила 98, тисячу об'єдналися добровільно, 400 недобровільно. Але це питання наступних, скажемо так, наступних етапів. І сьогодні ми повинні зробити акцент на добровільному. І в цьому, мені здається, міністерство, уряд йде правильним шляхом і цей термін, якщо подивитися, з березня по, сьогодні квітень, за півтора місяця він зробив серйозну, серйозну, заклав серйозну основу.

Тому треба лише, ми повинні бути прихильниками. З моєї точки зору, противниками мали би стати сільські голови. Але ми їх законом умиротворили тим, що вони убудуть старостами і функції у них залишаться. Не буде просто в сільраді 5 чоловік, а буде 1, і виконуватиме ті всі функції на платній основі і так далі.

І  друге, те, що… І друге, те, що ми повинні якраз бути самі впевнені в тому, що ця реформа дасть результат, вона дала результат у всіх країнах. А ми ж, ми хочемо що, свій велосипед? Проблема в нашій державі, з моєї точки зору, полягає в тому, що система управління залишилася до сьогоднішнього дня радянською. Причому в тих же приміщеннях ЦК є ЦК партії, є уряд, який у всьому винуватий і є… Да, да. І є Верховна Рада, яка стає також вже, ну, мені здається, перетвориться у Верховну Раду справжню, незалежної держави. Дякую. А це нам повинно допомагати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Микола Трохимович.

Олена Петрівна Бойко і потім…

 

БОЙКО О.П. Дуже-дуже коротко. Величезне прохання до В'ячеслава Андроновича: всі матеріали розіслати, все, що розробляється з точки зору методичного, методологічного, будь ласка, в комітет. Я не просто так прошу, це не контрольна функція. Справа в тім, що наші народні депутати звертаються за допомогою, просять роз'яснення. Прекрасні є блок-схеми на сайті "децентралізація". Ми просимо і звертаємось особисто до Ткачука. Все це ми готові розповсюджувати, наші депутати приїжджають в регіони і вони там вже мають в руках ці матеріали, і вони готові з цим працювати. Тобто ми готові підтримати цю реформу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Олена Петрівна.

Пан Валерій Івченко. І на цьому завершуємо обговорення цього складного і важливого питання.

 

ІВЧЕНКО В.Є. Вадим Івченко, фракція "Батьківщина".

Колеги, ви знаєте, почну з такого, що сільські громади після бюджетної децентралізації дійсно обурені. Вони розуміють, що потрібно об'єднуватись. І всі ті закони, які ми приймаємо по децентралізації, вони потрібні. Якщо ви пам'ятаєте, ми ще коли працювали з Асоціацією сільських рад, ми були ініціаторами з 2011 року всіх цих питань.  Але стоїть питання в іншому: це дуже  чутлива реформа – адміністративна, територіальна. І коли говорить колега один, другий, а я вам скажу інші області, коли виходять після обговорень уряду просто  незадоволені, а в Одесі  приїхав начальник департаменту, молодий хлопчина, і сказав: "Хочете ви чи не хочете, але буде так". І ось є  народний депутат, який може підтвердити. І так в кожній області.

Якщо сьогодні колега з "Самопомочі"  сказав, якщо сьогодні є… громади розробили плани, вам уже подані нам по Білоцерківському району, я можу й інші називати райони, де є, наприклад, 36 громад, вони вирішили 7 зробити. В Полтавському районі там з 25 – 9. В Овідіопольському  там – 7. Давайте дамо їм можливість. 

Якщо…  от сьогодні колега Березюк спросив: "А проти чого ви боретесь?" Ми боремося проти одно, щоб у нас не було по карті 1300 громад. Колись хтось намалював, і під це ми  підганяємо методику. Під це ми  підганяємо  обговорення, і нікого не слухаємо, і ніякої добровільності в цій методиці нема. Коли ми зробимо… сьогодні є, хай це буде 300 по всій Україні,  один до трьох, до чотирьох, якщо взяти, що у нас 12 тисяч громад, ділимо на 4 – 3300, тоді це буде добровільно, і люди сприймуть. І депутати-мажоритарники поможуть, і я особисто  поможу, тому що коли я їжджу, я кажу: об'єднуватися потрібно. Ви отримуєте  раз, два, три. І вони це розуміють. Але коли вони кажуть, що ми не можемо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пане Валерію, якщо ви вже особисто поможете, то я переконаний, що…

 

ІВЧЕНКО В.Є. І тепер з приводу землі. Колеги, давайте ми не будемо обдурювати один одного. Розпорядження землями, є такий законопроект – 1252, ви розглядали. Рівно передача в юрисдикцію розпорядження місцевих громад. І там нічого змінювати не нада. Але є одна проблема. Завтра прийдуть інші депутати і це розпорядження заберуть знову в іншу структуру.  У нас це вже було. Тому ми й говоримо, коли це власність – вони завтра оформлять  акти на цю юрисдикцію,  і ніхто в житті у громади  не забере. У нас навіть в Конституції прописані статті розпорядження  землями територіальних громад, але в 2012 році спромоглися прийняти закон  про розмежування  земель і забрати ці  землі. Тому ми оговоримо, це важлива і ключова річ саме у власність. І до речі в Конституції, коли ми  будемо робити зміни по децентралізації, там  і буде повсюдність місцевого самоврядування, і будемо на цьому наполягати, це ключова річ, якщо раз дамо, інший раз не заберемо.

Тому те, що робить уряд, дійсно, я знаю, дуже багато вкидується зусиль для того, щоб інформувати. Дійсно, дуже багато. Дійсно, дуже багато круглих столів. Дійсно, дуже багато матеріалів і так далі, і це, В'ячеслав Андронович, дійсно, гарна робота.

Але я хочу просто звернути, правильно сказав колега, у вас написано жирним "добровільне об'єднання громад". Давайте зробимо, вот, не по картам, по яким підганяємо, а давайте зробимо дійсно, хочуть вони в Овідіопільському районі, хочу в Полтавському, давайте зробимо і тоді ми будемо бачити, що нас підтримують громади, і це на сьогоднішній день основне. А чому я почав, що вони обурені, тому що у них забрали все, і вони сьогодні намагаються об'єднатися тільки для того, щоб вижити, сьогодні немає коштів їм вижити. І вони на наступний рік розуміють, якщо вони не встигнуть об'єднатися в тому контексті як вони бачать, тому що в іншому вони не бачать, вони знову будуть голі і босі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пане Валерій.

Єдине, що можу… Пане Вадиме, пробачте. Єдине, що можу зазначити, що позиція комітету завжди була підтримувати принцип добровільності і об1єднання територіальних громад, у нас було багато дискусій з цього приводу. Але комітет завжди обстоював принцип добровільності як один із основних або як основний принцип проведення об'єднання. Ми дійсно можемо обговорювати, обговорювати всякі різні механізми, але після того як пройде певний час, як зазначав Микола Трохимович, так як це відбувалося, ну, припустимо в Скандинавських країнах. Тому тут позиція комітету абсолютно чітка і зрозуміла. І наше спільне завдання зараз – виробити ці механізми, коли ця децентралізація, це об'єднання територіальних громад пройде в, першу чергу, за принципом добровільності.

На цьому я би хотів подякувати В'ячеславу Андроновичу  Негоді за ту інформацію, яку…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Перед розстрілом. Ні, якщо треба останнє слово відреагувати на щось, будь ласка. Єдине, в мене прохання, просто ми дуже багато речей уже по 3, по 4, по 5 разів обговорюємо. У нас дуже багато питань порядку денного, так вони, більшість із них там технічний характер носять, але…

Да, будь ласка.

 

НЕГОДА В.А.  Я пану Вадиму. Я дякую, що сьогодні я відчув з його боку підтримку реформи. Як і раніше.

Відносно карт. Пане Вадим, ну, ви ж знаєте, міністерство,  Кабінет Міністрів ніяких карт не розробляв, не  розробляє і розробляти не буде. Я вчора сказав на зустрічі з представниками  областей. Одна помилка міністерства чи може неспроможність, ми  не змогли ліквідувати ті карти, які  хтось, колись розповсюджував  в 2009 і 2010 роках. Ви знаєте, хто це робив, і чому вони гуляють по сьогоднішній день. Немає карт,  карти повинні розроблятись на місцях.

І тепер відносно пропозицій. Пан Бублик говорив з народними  депутатами. Вже перша така домовленість є, це до мене самі вийшли 19 народних депутатів з Тернопільщини. На понеділок ми робимо спільно з ними  в області такий захід. І я думаю, якщо з інших областей  буде таке бажання, ми вийдемо, і я особисто, обговоримо всі ці питання, в кожній області зокрема, щоб  зняти оці всі напруги. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ще раз  дякую, В'ячеслав Андронович. Ми на цьому  закінчили перше питання порядку  денного. Ми лише можемо прийняти  до відома інформацію, яка викладена.

Чи є інші пропозиції? 

 

_______________. І слухати це питання  на засіданнях  комітету…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  В постійному  режимі,  звичайно, ми питаннями децентралізації  як профільний комітет займаємося постійно і не збираємося припиняти або зменшувати рівень нашої  уваги до цього  питання. Тому ми приймаємо цю  інформацію до відома, ще раз вам дякую.

Ми переходимо до наступного питання порядку денного – про  проект  Закону про державно-правовий експеримент  з проведення реформування місцевого самоврядування  організації  влади на території Калуського району та міста Калуша Івано-Франківської області (реєстраційний номер 1661). Доповідає голова підкомітету  Федорук Микола   Трохимович.

 

ФЕДОРУК М.Ф. Ну, можливо, Сергій Володимирович, тут   є присутній народний депутат, мер міста, ну я декілька   слів скажу.  Ми розглянули ці пропозиції, є висновки відповідні і Кабінету Міністрів, щоб… Коротко  буду: ми не заперечуємо проти цього експерименту і суть його полягає в том, що навколо Калуша об'єднати весь Калуський район. І  воно вписується, законопроект      цей був поданий ще  в грудні місяці  здається, і він поданий до Закону про об'єднання громадян, громад, вибачте, добровільне об'єднання громад. І сьогодні він абсолютно вписується, можна це підтримати і проголосувати і винести на засідання Верховної Ради.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Чи є запитання у членів комітету до доповідача?

 

ЛЕДОВСЬКИХ О.В. У мене є питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олена Володимирівна Ледовських.

 

ЛЕДОВСЬКИХ О.В. Микола Трохимович, скажіть тоді, будь ласка, яким чином, коли процес, запущений уже, по створенню добровільних наших територіальних об'єднань, ми ще і експеримент проводимо, які висновки цього експерименту будуть? Чи на підставі цього експерименту ми забуваємо знову про закон, чи ми його розвиваємо? Ну, я не розумію, під час уже процесу, який іде, щодо формування… Я розумію, якщо ми спочатку експериментуємо, потім, ну, на результатах цього експерименту щось робимо, пишемо закони і так далі. Як в процесі уже у нас проходити буде цей експеримент?

 

ФЕДОРУК М.Т. Дуже слушне запитання, ми також…

 

ЛЕДОВСЬКИХ О.В. Мені важко логіку зрозуміти. Я готова підтримати будь-які починання, але важко логіку зрозуміти, на підставі чого ми це будемо робити.

 

ФЕДОРУК М.Т. Ясно. Значить, справа в тому, що це можливо, якщо тут мова ішла про який, про Овідіопольський район в Одеській області, що там створюється на базі району 7 громад. А тут це створюється одна громада. Це цікаво з точки зору і для подальшого укрупнення громад, які будуть. Це можливо для цього можна і провести отакий експеримент. Але в рамках ці рішення мають проходити, з моєї точки зору, з нашої точки зору, вже в рамках діючого Закону про об'єднання громад. А це просто, це буде велика… Там 6 тисяч населення у Калуші і 60…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пане Юрію, у нас тут своя процедура, тобто ви отримаєте слово, беззаперечно.

 

ФЕДОРУК М.Т. Тому цей… Я не бачу в цьому якоїсь загрози, наприклад. Але ми повинні вказати, що воно це йде в рамках Закону про об'єднання громад. А експеримент – що це буде вже дуже потужна, велика громада.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Чи є ще у членів комітету запитання до…?

Будь ласка, Олена Петрівна.

 

БОЙКО О.П. У мене не запитання, я хочу підтримати Олену Володимирівну. Абсолютно слушно, теж є нерозуміння, коли цей законопроект подавався до прийняття Закону про добровільне об'єднання, зрозуміло, що цей експеримент потрібен був і його, дійсно, треба було запускати для того, щоб робити певні висновки при написанні Закону про добровільні об'єднання.

На сьогодні, ну, можливо, з точки зору державотворення, ми все ж таки утримуємося від експериментів над місцевим самоврядуванням. Тим більше, що, вибачте, будь ласка, тут доволі серйозний закон. І, по суті, виписується і система управління, і система самоврядування, і доволі серйозні речі, концептуальні речі. Можливо, все ж таки ми будемо працювати відповідно до загальнодержавницької стратегії щодо добровільного об'єднання громад, це моя особиста думка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую, Олена Петрівна.

Чи є ще запитання? Немає. У нас присутній автор законопроекту Ігор Степанович Насалик.

Будь ласка, Ігор Степанович.

 

НАСАЛИК І.С. Шановні друзі, ну, перш за все, я скажу, що цим займаються не рік, не два, а п'ять років, саме цією проблематикою. Якщо ви говорили всі сьогодні, то ви на нульовому етапі, але повинно пройти три етапи. Перший етап – це створення саме спроможних, я хочу наголосити, самоспроможних територіальних громад. Другий етап – це їх повноваження і управління цими громадами, про що говорили. І третій етап – це вже фінансове забезпечення. Так от договір про об'єднання громад був  написаний три роки назад в місті Калуші між роботою містом і сільськими радами, на 95 відсотків він ввійшов в  вільне....  в Закон про добровільне об'єднання громад. Сам по собі Закон про добровільне об'єднання громад поганий, він є поганим і він може взагалі зробити дизфункцію в державі. Тільки разом із методикою формування самоспроможних громад він може тільки працювати, в іншому випадку – ні.

Ви  задавали запитання сьогодні: а яка громада повинна бути, яка по розміру? Та громада повинна бути, ключове слово "спроможна громада". Що це значить? Що її коефіцієнт не повинен бути менше чим 0,9. Тільки коефіцієнт падає нижче ніж 0,9 – вона  вже є неспроможною. І що таке там ключова громада? Це громада, яка організовується біля якогось економічного центру. Відсутність економічного центру вже говорить про те, що громада як така не може існувати. Тому другим питання, яке в вас виникне після формування самоспроможних громад і формування, скажемо, перспективного плану територій. Тобто чому, задавалося сьогодні питання, сказали, тому що все повинні добровільно. Ні, не все повинно бути добровільно. А якщо в одній самоспроможній громаді 80 відсотків хоче об'єднатися, а 20 відсотків не хоче цього зробити? А повсюдність розповсюдження місцевого самоврядування відривається, не може бути розвиток територій. От на оці 5-10 відсотків і дається повноваження обласної ради.

Шановні друзі, щоб обґрунтувати, щоб ця якраз самодостатня територія, в 2011 була виписана книжка така "Реформування місцевого самоврядування", і це було 10 запитань, які найбільше хвилюють. І одним із визначальним  чому саме так повинно бути, а не інакше, це от єдине показує громаду, наскільки вона може рухатись і її фінансову спроможність. Так от місто Калуш, кожне місто визначається по одному типу характеристики  основній – доходи. власні доходи на одного мешканця міста. Так от місто Калуш – найвищий борг в Україні на 2011-2012 рік. Об'єднання з районом, якого, ну, скажемо, якщо ви бачите в районі там по селам доходи незначні, то об'єднання давало ………. після Донецька. То це достатньо, ми мали коефіцієнт більше чим 1,1 по загальному. Крім того, вона надає повністю адміністративні послуги, оскільки район сам по собі є маленький і в межах того, що описується методикою Кабінету Міністрів України. Але саме основне, що, приймаючи цей закон, ви, ми будемо вдосконалювати систему управління про те, що говорив В'ячеслав Андронович, що, а як же з сільськими головами ………….. як ми їх будемо обирати, а як повинна бути система управи, яка буде система управління? На жаль, те, що от зараз проходить в областях і те, що люди проводять …….. задача Кабінету Міністрів України інколи доповідають з областей, які поняття не мають про саму реформу, про децентралізацію, про територіально-адміністративну реформу. І коли сільські голови, там, депутати районної чи обласної ради задають питання, а вони не можуть взагалі відповісти на ці питання. Тобто інформованість населення, ну, дуже і дуже, скажемо, далека. І те. що пропонується головою комітету задіяти весь ресурс вашого комітету, напевне, це великий крок вперед. От я глибоко переконаний і погоджуюсь і з  головою комітету, і з В'ячеславом Андроновичем, не  вийдемо ми на місцеві вибори,  те, що Володимир  Борисович говорить, що ми вийдемо. Ні, не вийдемо, і це реально  всім   зрозуміло.

Але давайте розробимо хоч на одному  оцей загальний експеримент, він ставиться  тільки одного: розробити  систему управління  початкової  самодостатньої громади. Це як  "Лего",  якщо  ви ….. систему управління на одне, то  далі ви складаєте як завгодно. Тим більше, сам експеримент вписується  в  концепцію Закону про об'єднання громад і в концепцію,  саме основне, перспективного розвитку громад.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Ігор Степанович.

Є запитання до авторів  законопроекту у членів комітету? У мене є питання,  я розпочну з цього.

А скажіть,   будь ласка, в статті 13 вашого законопроекту ви надаєте перелік тих населених пунктів,  дуже великий перелік селищ і сіл, які входять до складу територіальної громади. А скажіть мені,   будь ласка, а з ними  це погоджено?

 

НАСАЛИК І.С.  Ну, скажемо так, що на сьогоднішній день практично погоджено, тому що  на протязі   чотирьох років  в мене йшла  боротьба з губернатором Івано-Франківської області, представником  …… Михайлом Васильовичем …..…,   який через голову районної  державної адміністрації  робив все, щоб цей   процес не відбувся. Мало того, на раді регіонів, коли   ця концепція була запропонована, до речі, я її запропонував в  2011 році, зробити   Віктору Федоровичу Януковичу, коли він  під час відкриття    "Карпати-нафтохім".  І тоді, може ви побачили, таке ключове  пройшло по всіх засобах масової інформації:   "А ти що, хочеш бути самостійним?" Таким самостійним головам, треба голови відкручувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ще раз, Ігор Степанович, пробачте мене за формалізм. Чи погоджено з ними і якщо  погоджено, то  в якій формі?

 

НАСАЛИК І.С.  На сьогоднішній день погоджено і  я повинен сказати…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Тобто  були збори  в селах, люди це підтримали, чи ви просто проговорили  з сільськими головами, яких це  задовольнило? Тому що, чому питання виникає?  Питання виникає тому, що це стаття 13,  в  статті 11  ви всі ті села просто ліквідуєте, просто ліквідуєте.

 

НАСАЛИК І.С. Ну, територіально вони не ліквідовуються.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ні,  ну ви  ліквідуєте, я маю на  увазі не села  звичайно ж, а ви ліквідуєте сільські, селищні ради, тобто   представницькі  органи. Тому в мене виникає питання: ви  з ними це погодили, хоча би якось, напівформально чи формально, чи проводилися збори сіл, селищ? Як це відбувається? Чи ви пропонуєте нам законом просто їх всіх ліквідувати?

 

НАСАЛИК І.С.  Звичайно, що…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це хороший підхід, але, ну, я не переконаний, що він буде підтриманий…

 

НАСАЛИК І.С. Пан Сергій, от я ішов як мажоритарщик, як мажоритарщик я ішов до Верховної Ради з єдиною концепцією – проведення територіально-адміністративної реформи на території Калуша і Калуського району. Коли я йшов, проголосувало 65 відсотків мешканців і міста, і району. Отже самі мешканці цю концепцію підтримали. Ну, звичайно, ми завжди будемо, не всі сільські голови, скажемо, і це реально, будуть підтримувати. Тобто є……., є інші системи розподілу, звичайно, сільські голови – ні. Але я зустрівся в кожному селі і голосування за мене як за депутата Верховної Ради підтвердило цю загальну концепцію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Ігор Степанович.

 

НАСАЛИК І.С.  Мало того, я повинен сказати, що місто вже 4 роки тягнуло, 4 роки, безкоштовну медицину, включаючи і район в тому числі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Віталій Семенович Курило.

 

КУРИЛО В.С. Я підтримую законопроект і вважаю, що це добре, коли самі громади ініціюють щось нове. Це певною мірою повернення чи впровадження в України Магдебурзького права, з чого починалася вільна Європа. Але я от і підтримую Сергія Володимировича в його питані чи з усіма погоджено. Мені здається, що просто в законі треба виписати трішки по-іншому цю норму, щоб вона не суперечила Закону про добровільне об'єднання громад. Тобто ті громади, які захочуть піти на цей експеримент, вони пішли на експеримент. Ті, які не захотіли, нехай ідуть об'єднуються по-іншому, тоді це буде більш демократично. А в цілому скажу, от, по Луганській області десь приблизна ситуація: райони сільські досить великі за територією, мала чисельність населення і районні самі центри, вони теж невеличкі і слабенькі певною мірою. Там якщо відповідно щось і буде, то буде весь район об'єднається навкруг цього районного центру і більше і навряд чи щось буде інше. Але при цьому це буде також правильно, бо, на мій погляд, у нас оця ланка управлінська і адміністративна як район вона себе вже зжила. Вона не має ніяких, якщо ви подивитеся, районна адміністрація не має ніяких функцій реальних, не має ніяких об'єктів, суб'єктів управління, нічого не має. Просто сидять чиновники, які надумають щеки і пробують кимось командувати, хоча нічим їм командувати. Тому їх зникнення районів як таких це буде тільки на користь усій державі.

І, до речі, я звертаю увагу, В'ячеслав Андронович, в Україні система була територіальна-адміністративно-територіальна з 1926 по 1932 рік, коли були округи, в Україні було 26 округів і були сільські, селищні ради і все, і центр. І тоді, до речі, це була одна з найкращих систем управління, яку ліквідували, створили області. Але, мені здається, ми дійдемо і до того, що і ліквідуємо області в тому вигляді, в якому вони є.

А що стосується, ще раз, Ігор Степанович, і я підтримую, буду голосувати закон в першому читанні для того, щоб поправити, доопрацювати ці моменти і все-таки зробити добровільність.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, у мене буде альтернативна пропозиція. Оскільки у нас зараз буде два тижні все одно несесійних, у нас є по цьому законопроекту негативний висновок Експертного управління, в мене є пропозиція наступна, була б, повернути автору на доопрацювання так, щоб Ігор Степанович за тиждень його вніс назад доопрацьованим і ми на першому засіданні нашому, яке ще відбудеться до чергової пленарної сесії його розглянемо і підтримаємо в першому читанні. Бо там є концептуальні речі, які ми не зможемо виправляти на рівні другого читання і у нас будуть з цим проблеми. Тому я пропонував би зробити в такій спосіб, так, щоб ми встигли до наступного пленарного, пленарного тижня це, це зробити.

 

НАСАЛИК І.С.  Малесенький штрих. Вот, зауваження ГНЕУ, які є до мого законопроекту. Якщо ви подивитесь, один в один те саме зауваження, яке давалося по Закону про об'єднання громад. Та, подивіться, якщо дається зауваження в ГНЕУ по 5 пункту, там говориться: "Тому використання терміну "громада" у запропонованому значенні не узгоджується із Конституцією України". А як воно тоді "громада" узгоджується в Законі про добровільне об'єднання громад? Так, шановні друзі, вони то самое, я спеціально сьогодні роздрукував і дав вам  висновки ГНЕУ, щодо  Закону про об'єднання  громад, щодо мого законопроекту. Всновки одні і ті самі, ті самі зауваження. Ну, якщо діє той закон, то абсолютно немає обмеження в цьому законі. Я нічого не допрацюю в ньому. Тому що над цим законопроектом не тільки Насалик Ігор Степанович працював, повірте, над цим працював Інститут і місцевого самоврядування, Інститут розвитку, на цьому працювало дуже багато людей для того, щоби дати можливість. Я не... Що я буду? Скажіть, що тут доробити?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Васильович Бублик, а потім Микола Трохимович Федорук.

 

БУБЛИК Ю.В. До автора законопроекту, хотілося б думку почути уряду, чи він співпадає, ну, відповідає Закону України про добровільні об'єднання територіальних громад? Чому не піти шляхом цього ж Закону про добровільне об'єднання територіальних громад, не ускладнювати життя? Ну, як на мене...

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Микола Трохимович Федорук, будь ласка.

 

ФЕДОРУК М.Т. От я, коли доповідав, я говорив про те, що закон потрібно, це законопроект,  підтримати із урахуванням прийнятого Закону про добровільні об'єднання громад. От, і тому, Ігор Степанович, ви не так от "треба доопрацювати". Я погоджуюсь з тим, що доопрацювати його можливо, в нас є два тижні для того, щоб він був прийнятий. Тому що він заслуговує на увагу тим, що він робить дуже крупну громаду. І, до речі, нам не треба, дуже правильно акцент зроблений, що добровільний і  друге слово "спроможні громади", оце "спроможні" – це дуже важливо. Ми поки що забуваємо про це. І громади в інших кранах є громада і сто чоловік, і є громада 30 тисяч, і 60 тисяч, от, в залежності від спроможності.

Тому я би пропонував: підтримати доопрацювання з урахуванням Закону про об'єднання громад, щоб це було добровільне об'єднання громад.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Пан Дехтярчук.

 

ДЕХТЯРЧУК О.В. Шановна громадо, коли ми приймали Закон про добровільне об'єднання громад, ми не вважали, що він буде головним законом у децентралізації і адміністративно-територіальної реформи. Всі, хто брав участь в обговоренні це пам'ятають, і члени комітету.

 В чому у нас вникла сьогодні суперечка. Ми виходимо з тим, чим володіємо, да, із ситуації. Ми отримали трошки іншу методологію в даному питанні, в розвитку питань. Але мета реалізована, передбачається мета, яку отримати хоче громада, так, в Калуша та сама. Ми просто маємо іншу методологію. Ми не повинні хоронити з самого початку, на мій погляд, цю думку. Автора я би хотів теж прислухатись, в тих умовах, в яких ми опинилися на сьогоднішній день всі разом взяті. І для прикладу, наводжу простий приклад. Нещодавно порівняв стратегічний план розвитку Сінгапуру, який складається: конкретні об'єкти, населені пункти, в якому році, що буде зроблено, на 100 років, був затверджений в 30-х роках. І візьміть будь-який стратегічний план наш, при всій повазі до будь-якого Кабміну і все інше, ми там маємо методології, ми маємо стратегії і все інше. Я розумію, що те, що пропонує Насалик – це практично вирішення конкретного питання. Але абсолютно згодний з Миколою Трохимовичем, є питання спроможності, яке випало у нас з методології об'єднання наших громад. Моя думка така, якщо автор… Є, але не реалізований. Якщо би автор пішов зараз з розумінням того, що він готовий доопрацьовувати з урахуванням тих моментів і реалій, які є зараз, щоб це вписалось якимось чином в нинішню концепцію Кабінету Міністрів, я думаю, що можна було б на наступному засіданні, з врахуванням доопрацювань саме методології, питання винести на перше читання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ігор Степанович, є, ну, так, як я відчуваю комітет, є дві можливості.

Можливість перша. Ми зараз цей законопроект знімаємо з розгляду, щоб не приймати ніякого рішення, просто знімемо його з розгляду. І на наступному засіданні…  Але до наступного засідання комітету у нас повинно бути якесь спільне розуміння. Або ми зараз його приймаємо рішення про… Ну, я поставлю всі пропозиції на голосування, в тому числі і підтримати його в першому читанні, те, що звучало від Віталія Семеновича Курила.

Але друга пропозиція, яка реальна є, це його повернути на доопрацювання. Так, щоб ви за тиждень його внесли назад і я бачу бажання комітету на наступному засіданні його спокійно розглянути перед пленарним тижнем. Ну, принаймні, врахувавши якісь там базові речі, які звучали, звучали тут. То вам на…

 

НАСАЛИК І.С.  Якщо дозволите, пан Сергій. Над цим законом, дійсно, сьогодні вже довго працювали. І, повірте, це і працювали, ще ж сказали за це і Асоціація міст, яка працювала, давала свої зауваження, ми всі над ними працювали. І вони, до речі, Асоціація міст підтримала, Асоціація сільських голів при чому всіх підтримала, даний законопроект. Це там концептуальні  речі, які я не вирву. Скажіть, що я повинен вирвати звідти і я готовий за цей тиждень зробити. Але його не можна в цьому ……… якось ……….. .

От друге питання, яке стане і в комітеті, я більше чим погоджуюсь, тільки ви затвердите план ………. громад, тільки зробите перспективний план розвитку територій, у вас друге питання, яке стане – це повноваження і організація системи управління цими. От до цього вже законопроекту ви будете готові, ви будете мати як працює система управління, скажемо, на базовому рівні. Без цього законопроекту я також не знаю, як вона до кінця буде працювати. Ми …………… максимально.

Тому, пане Сергій, я розумію, що часу немає, тому що я все-таки, щоб ми встигнули на жовтневі вибори із цим законопроектом. Якщо він буде відкладатись, я маю право як автор законопроекту просто зняти  його розгляду і в загальному фарватері… Ну, хочете, навіть, якщо рішення комітету буде не підтримати, то я би все-таки наполягав, щоб його внесли в сесійний зал, навіть не з підтримкою комітету…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я, я, я, я не хочу, не хочу звертати додаткову увагу, але ми зараз говоримо поки що про перше читання, а потім буде друге читання. Тому от…

 

НАСАЛИК І.С.   (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Та, ні. Ну, тут, дивіться, ну, знов… Ви. насправді, ви перший автор, який не знаходить спільної мови з нашим достатньо компромісним комітетом. Ну, давайте не будемо знаходити спільну мову. Це теж практика нормальна. Давайте тоді говорити про те, що ми виносимо в зал всупереч волі комітету, хорошо. Але, але прийде коза до возу на другому читанні прийде коза до воза. Тому, тому я вам, я ще раз кажу, я, розуміючі настрої в комітеті, я пропоную нормальний варіант, ми не можемо зараз рішення, давайте ми це питання сьогодні знімемо з обговорення, давайте ваші люди, які займалися безпосередньою підготовкою, давайте хай відпрацюємо з секретаріатом  доузгодимо і винесемо це питання повторне на засідання комітету наступне, я ще раз підкреслю, яке відбудеться точно до наступного пленарного тижня. Тобто ми не втрачаємо час з точки зору винесення цього документу на розгляд Верховної Ради.

 

НАСАЛИК І.С. Але скажіть, що мені треба доробити, щоб я розумів? Що саме доопрацювати? От треба його доопрацювати. Із чого?

 

________________. Ігор Степанович, отримати згоду сільських голів і не сказати їм, що вони залишаться старостами там. Оце я вам скажу… Рад, ну, рад, я не знаю, рад – тут таке, можливо, рад – ні. Сказати, що вони залишаться старостами там.

 

НАСАЛИК І.С. Саме найгірше в цій ситуації це навіть не сільські голови, щоб ви розуміли, а місто. Тому що місто розподіляє свої ресурси. І мені вдалось місто, 100 відсотків наше місто отримало.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ігор Степанович, я ще раз підкреслюю, в принципі є компромісна пропозиція. Зараз це питання зняте з розгляду для того, щоб узгодити між робочою групою, яка його готувала, секретаріатом комітету узгоджену позицію для того, щоб винести і запропонувати членам комітету погоджену позицію. Переконаєте нас, добре, один розклад. Ми вас переконаємо, друге ситуація. Але ми не втрачаємо час, тому що все одно засідання комітету буде, за будь-яких обставин, до початку пленарного тижня. Як компромісна позиція це влаштовує вас як автора? Ну, якщо ні, зараз будемо голосувати повернення.

 

НАСАЛИК І.С. Сергій, голосуйте  як завгодно, ви – голова комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Та при чому тут, я – голова комітету?

 

НАСАЛИК І.С. Я не знаю, що мені доопрацьовувати. Ви ж розумієте, якщо ви ставите доопрацювати, що? Конкретизуйте: оцю ситуацію доопрацюйте. Ну що, по великому рахунку, я через тиждень знову до вас прийду з тим самим законопроектом і з тою загальною концепцією, ну, тільки через тиждень? Ну і що? Ну давайте конкретно.  В мене не стоїть… Я більше чим переконаний, що ми зійдемо у друге питання, яке у нас буде, – це система управління територією. От друге питання. І до речі, сьогодні вже піднімали це питання. То підготуйтесь до неї і зробіть, промоделюйте. Хай в цю комісію… Я ж не знаю, що міняти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміло, Ігор Степанович. Дякую.

Шановні колеги, є пропозиція головуючого зняти це питання з розгляду для узгодження.

Хто за таку пропозицію, прошу проголосувати. Дякую. Хто – проти?  Немає. Хто утримався?

 

НАСАЛИК І.С.  Я прошу зняти взагалі законопроект з розгляду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ми це питання пройшли.

Переходимо до наступного питання про віднесення міста Гадяч Гадяцького району Полтавської області до категорії міст обласного значення. Шановні колеги, ми отримали відповідні документи.

Микола Трохимович, ви чи я?

 

ФЕДОРУК М.Т. Ви, будь ласка.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні, ні, якщо ви готові. Да? Не грає жодної ролі.

Ми отримали клопотання Полтавської обласної  ради щодо віднесення міста Гадяч Гадячського району Полтавської області до категорії міст обласного значення. Ми отримали... це клопотання було подано на підставі рішення Гадячської міської ради, яке було підтримано рішення Гадячської районної ради. А відтак всі необхідні суб'єкти практично підтримали клопотання до Верховної Ради щодо віднесення міста Гадяч Гадячського району Полтавської області до категорії міст обласного значення.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, я теж, чесно кажучи, не... якщо хтось із колег хотів би вступити?

Будь ласка, Олена Петрівна.

 

БОЙКО О.П. Шановні колеги, згадайте на минулий... на минулому засіданні ми розглядали подібні законопроекти. У нас була тоді серйозна дискусія і Віталій Семенович, зокрема, нас упереджував, що чекайте - зараз вся Україна до вас прийде в гості. Тоді ми ці питання прийняли, тому що дійсно там в сьомому скликанні ще було подання і це було як пом'якшуючі обставини, не дивлячись на те, що там населення у нас не відповідало чинному законодавству, тобто не було 50 тисяч для того, щоб ми прийняли рішення про те, щоб це було місто з обласним значенням. Тому особисто  моя думка, не знаю, на скільки підтримає це комітет чи ні, давайте все ж таки припинимо цю практику, це, знову таки, не піде на користь добровільному об'єднанню. Об'єдналися, отримали статус обласного міста і працюють, і нічого їм не заважає.

Зараз, коли у нас перехідний період і коли у нас іде формування спроможних громад, такі рішення вже дійсно не є корисними для реформи. Тому дякую Віталія Семеновичу за тодішнє наше попередження нас. Бачите, слова, як то кажуть, в вуха.  

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. У нас є народний депутат Кутовий. Будь ласка.

 

КУТОВИЙ Т.П. Шановні колеги! Дякую за запрошення на свій комітет. Як голова аграрного комітету хочу сказати, що дуже подобається ваша атмосфера.

А що стосується рішення і ремарки. Ну, звичайно, треба говорить і реформу, але, перш за все  думаючи, чи зашкодять ці реформи, чи зашкодить це громаді. Насправді, от Гадяцька громада є дуже згуртованою громадою, це мій округ, я дуже добре  володію ситуацією. Крім того, є звернення  ще семи народних депутатів всіх полтавських, які теж цінують Гадяцький район. Я  скажу, що це не просто громада, а громада дуже сильно наповнена історично, це гетьманська столиця. І ми, до речі, парламентом голосували відзначення 350-річчя гетьманської столиці Гадяча, Івана Мартиновича Брюховецького. Там дуже глибока історія, він дуже наповнений економічно. В цьому районі видобувається майже 20 відсотків всього газу, який видобувається в Україні всього. І люди, чесно кажучи, роблячи внесок  і в економіку і маючи серйозне підґрунтя вони, чесно кажучи,  хочуть відчувать якусь підтримку, у тому числі і від Верховної Ради в контексті визнання  громади,  її внеску в розвиток  історії і економіки.

Я би вас дуже просив, я розумію, що можливо, дійсно, можна зважать  на такі ……… подібний фактор можливий в цьому випадку. Але реформа йде, вона, я так розумію, що йде досить  ефективно і з точки зору навіть  часового лагу я не думаю, що ця лавиноподібність приймати можливість …… Але зважаючи на ………, ну дійсно, фундаментальну річ, я би вас дуже просив підтримати це рішення. Сьогодні присутні мер міста, заступники, громадські активісти, і вони дуже за це все вболівають, приїжджають уже не перший раз, оскільки сьогодні ми з голосу ставили це питання. Тому, якщо можна, я би все-таки вас дуже просив і від всіх депутатів Полтавщини, і від себе особисто підтримати це рішення. А зал нехай визначиться. Це ж абсолютна істина. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Чи є мер міста тут? Да, будь ласка.

 

САВЧЕНКО Т.М. Шановний Сергій Володимирович! Шановні народні депутати! Я від нашої громади  щиро вам вдячна, що ви знайшли можливість включити це питання  сьогодні в повістку дня,  йде таке жваве обговорення. І дуже прошу вас нас підтримати, і прийняти це рішення, ми дуже довго до цього  йшли, ми цього дуже хочемо. І скажу, чому. Тому що це, по-перше, сприятиме зміцненню як і фінансової, так і соціальної бази.

А в  контексті Закону про децентралізацію. Я уважно   вислухала всі тут думки, які стосувалися  цього Закону про добровільні об'єднання. І хочу уже, як кажуть, з практики вам сказати, що навпаки, цей процес активізується після того, якщо наше місто отримає статус міста обласного підпорядкування.

На сьогоднішній день у нас також в районі планується  як би так сказати, уже так самі, дуже великий інтерес по-перше до цього закону, дуже жваво в суспільстві  йде обговорення. І от чекають зараз сільські ради як закінчиться  розгляд цього питання  на комітеті, у Верховній Раді…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  І чекають, щоб що?

 

САВЧЕНКО Т.М. І щоб вирішилось позитивно. Вони відчують в нас силу, вони повірять у нас, вони побачать, що у нас відкриваються  додаткові можливості, і  вони більш активніше будуть до нс приєднуватись. Ми, на сьогоднішній день, запропонували 5-и сільським   і радам 18-и населеним  пунктам,  і повірте, я вам чесно це кажу: всі в очікуванні. Якщо ми отримаємо статус міста обласного підпорядкування, питання  по об'єднанню навколо нас будуть вирішуватися    значно краще, чим  би без цього. Я вам просто, ну звертаюсь   до вас  від всієї громади і прошу  нас підтримати в наших починаннях.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  А що будемо з вами робити, якщо не об'єднаються навколо вас?

 

САВЧЕНКО Т.М. Такого не буде, я вам гарантую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Дякую, дякую.

Віталій Семенович Курило. Давайте так, в робочий…

 

КУРИЛО В.С. Можна, вам питання…

 

САВЧЕНКО Т.М.  Будь ласка.

 

КУРИЛО В.С. …щоб було розуміння. Є Гадяцький район, так? І  є районний центр  міста Гадяч. Правильно  я розумію? Ви хочете вийти  і залишити район, без  вас щоб він жив. Правильно я розумію?

 

САВЧЕНКО Т.М. Правильно.

 

КУРИЛО В.С. Це якраз до того, що я кажу, що не потрібні райони. Основна причина, чому  побігу   оцих усіх. Це тікають від районної адміністрації, від її сваволі, від їхнього ненажерливості і від цього двоєвластія, яке є на сьогоднішній день. Вона –  мер, а керує голова райадміністрації, правильно?

 

САВЧЕНКО Т.М. Правильно.

 

 КУРИЛО В.С.  Тому треба швидше проводити оцю реформу. Я чому говорю? Це не вихід, треба проводити реформу і об'єднуватися і ліквідовувати ці райони як пережиток.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Віталій Семенович.

Олена Володимирівна Ледовських.

 

ЛЕДОВСЬКИХ О.В. Мені на минулому комітеті дуже цікаво мери двох міст, де ми розбирали ці питання таким чином, на питання: яким чином ви збираєтесь збільшити кількість населення свого міста? Вони, два молодих хлопці були, дуже оригінально відповідали.

 В мене запитання до мера міста. В вас є нюанс, який суперечить закону щодо 50 тисяч населення міста з обласним значенням статусом, що робить сьогодні місто, яке має сьогодні 24 тисячі населення для того, щоб це населення збільшилося? Тільки не розказуйте мені, що там можна...

 

САВЧЕНКО Т.М. Демографічна ситуація міняється, різко населення збільшується? Ні, я цього розказувати не буду. І до 50 тисяч нам за рахунок цього дуже доведеться йти. А от що стосується відповідно до централізації і втілення в  життя Закону про добровільне об'єднання, я не можу вам сьогодні гарантувати, що ми 50 тисяч за рахунок об'єднання наберемо, потому що я кажу таке...

 

ЛЕДОВСЬКИХ О.В. Не гарантуйте, не треба.

 

САВЧЕНКО Т.М. Да, да,  тому що в нас в районі 56 тисяч. Я  вже 13 років обираюся три скликання мером, люди довіряють, ви розумієте. Але всього на сьогоднішній день, бачачи ситуацію, яку наш депутат характеризував, що в нас дійсно громада самоспроможна на сьогоднішній день і сільські ради, і мої колеги сільські голови сьогодні проводять роботу серед свого населення, щоб загітувати  приєднуватися до нас із центром місто Гадяч, створити гадячську територіальну громаду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Ще хотів Олександр Володимирович Дехтярчук задати питання, якщо я не помиляюсь.

 

ДЕХТЯРЧУК О.В. В мене не так запитання, як все-таки зауваження. Я дуже   ціную пана Негоду, але передайте керманичам уряду і можновладцям, які відповідають за децентралізацію, за проведення реформи, ми теоретично про це говорили на початку. Оце сьогодні, ми   маємо два наслідки  того,  що ми на нульовому рівні третій місяць, інакше я це назвати  не можу. Другий місяць на нульовому рівні. Затягування, кожен день, проведення адміністративно-територіальної реформи буде  породжувати в нас нових і нових гінців.

І головне, ми з одного боку  говоримо, що ми вже не встигаємо з реформами,  а з іншого боку, у нас вже діє майже  рік, півроку, Бюджетний      кодекс, закладений на нових принципах  уже абсолютно об'єднаних громад. І отут  виникає проблема номер один: Бюджетний кодекс  вимоги ставить одні і люди бачать перспективи, і хочуть це робити, і бачать недоліки стосовно сільських рад, і селищних   асоціацій, вони можуть підтвердити, бо кажуть, що взагалі не знають як будуть після серпня місяці жити – правда.  А міські ради хочуть, тому що  бачать перспективи. І слухання,  круглий  стіл, який у нас планується, пам'ятаєте у нас представники, на минулому засіданні, представники міст, які є районними центрами, вони  всі як один прийняли     рішення дати їм статус міст обласного підпорядкування. І проблема не тільки  в адміністраціях, хоча це теж є, а проблема і в Бюджетному кодексі, проблема в 60 відсотках прибуткового податку, в першу чергу. Тому треба  якимось чином вирішувати питання,  що ми будемо робити з цими  районними містами, що ми будемо робити з районами. І якщо ми кажемо, що маємо відносне затишшя вже на фронті, відносне, я все  кажу, значить треба приступати до реформ не на папері, не на словах,  а на  реаліях по децентралізації.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, пане Дехтярчук.

Юрій Васильович  Бублик.                       

(Загальна дискусія)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги!

Юрій Васильович,  будь ласка.

 

БУБЛИК Ю.В.  Шановні колеги, дуже добре, гарно знаю  Гадяч, звідти родом моя мама, прошу підтримати колег, моїх земляків, піти назустріч. І одне   іншому не заважає: статус обласного значення, обласного підпорядкування, і добровільне об'єднання територіальних громад. Громада до того йтиме, життя заставить і сільські ради до сильнішого будуть проситися. Дякую. Прошу підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, давайте ми зробимо та ким чином. Насправді, ми обговорили це питання. Мені здається, що нам треба дуже-дуже обережно підходити до питання присвоєння статусу міст обласного значення. Але це не означає, що ми повинні це припинити. Тому є інші стимули для... є іще і інші стимули для того, щоб громади об'єднувалися. І правильно сказав В'ячеслав Андронович, що є і певні земельні питання в перспективі як додатковий стимул для об'єднання.

Я думаю, що треба підтримати позицію клопотання гадяцької...  пробачте, відповідної обласної ради, Полтавської обласної ради щодо міста Гадяча, надати їм таку можливість, винести це питання в зал. Якщо там буде підтримка, то, ну, то буде підтримка. Якщо... У п'ятницю пропонують. Якщо підтримки не буде, значить так і буде. Які іще є пропозиції, колеги?

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Але враховуючи обіцянку міського голови про об'єднання.

 

_______________. Да, міського голови....

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це само собою, це воно в стенограмі є, і ми потім запитаємо.

 

_______________. І ще одне, Сергій Володимирович, те, що, враховуючи ми чоловікам дали, тут жінка...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, давайте, давайте голосувати за це питання. Хто за те, щоб...

 

_______________. Хочу сказати, в вас дуже серйозна лобі в Верховній Раді. ...міський голова...

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто за те, щоб рекомендувати Верховній Раді віднести місто Гадяч Гадяцького району полтавської області до категорії міст обласного значення, прошу проголосувати. Хто – "за", шановні колеги? Дякую. Хто проти? Немає. Хто утримався? Один. Дякую Рішення прийнято.

 

КУРИЛО В.С. А можна з приводу цього питання коротке питання?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, доповідач з цього питання – Федорук Микола Трохимович. Хто за цю пропозицію, прошу проголосувати. Дякую, колеги.

У нас відсутній секретар.

 

КУРИЛО В.С. Можна, Сергій…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зараз, одну хвилинку.

В нас відсутній секретар засідання пан Гончаренко. Тому, за традицією,  я пропоную покласти обов'язок або почесний обов'язок секретарства на  нашому засіданні на першого заступника голови комітету Олену Володимирівну Ледовських, прошу за це проголосувати.

Хто –"за"? Дякую, колеги. Хто – проти? Немає. Хто утримався? Немає.

Віталій Семенович Курило, коротка репліка.

 

КУРИЛО В.С. Дуже коротко. У нас В'ячеслав Андронович. Є бачення в цілому після реформи чи будуть міста обласного значення? Мені здається, що їх не буде, правильно? Тому є пропозиція. (Загальна дискусія) Завершити прийом заявок на міста обласного значення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні. Я за те, щоб це обмежити дуже суттєво, але я за те, щоб у кожному конкретному випадку все-таки розглядати ці питання, бо є певна специфіка, від якої, на жаль, ми не можемо відмовитись.

Ми переходимо до наступного питання порядку денного.

 

________________. Шановні колеги, я дуже дякую за підтримку. І в контексті населення Гадяча прошу не виключати аспект існування Гадяцького училища культури і одночасно існування Гадяцького професійного аграрного училища. Я думаю, що це дуже потужний фактор.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги! Колеги!

 

САВЧЕНКО Т.М. Одне слово тільки. Щира вам подяка і прошу підтримати в сесійній залі. Оскільки ми все-таки, ну, не втрачаємо надію на те…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. От бачите, дав їм пальця вкусити, а вони вже руку до ліктя з'їли.  Дякую вам за участь в засіданні.

Ми переходимо, колеги, до наступного питання порядку денного. Про зміни і встановлення меж Вінниці і Вінницького району Вінницької області. Ми отримали відповідні звернення від Вінницької обласної ради. У нас є рішення від Вінницької міської ради. У нас є рішення Вінницької районної ради. У нас є відповідні розпорядження про погодження землеустрою. І у нас є рішення всіх необхідних селищних рад. 

 

________________. Можна узгоджувати зразу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да?


________________. Да, у мене поїзд.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, бо у нас питання з кворумом проблематичні. А? Зауважень нема?

Хто за це, прошу голосувати. Дякую. Хто – проти? Хто утримався? Немає. Рішення прийнято. 

Доповідач – Микола Трохимович Федорук з цього питання у нас.

Хто за це, прошу голосувати. Дякую, колеги. Хто – проти? Немає. Хто тримався? Теж немає. Ми вирішили це  питання порядку денного.

Переходимо до питання про проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо поновлення гарантій пенсійного забезпечення виборним особам місцевого самоврядування та науковим працівникам (реєстраційний номер 2554). Доповідає голова підкомітету Шкрум Олена Іванівна.

Але, оскільки дійсно є, ми трошки затягнули із засіданням комітету, бо було складне перше питання і друге, просимо коротку дуже доповідь.

 

ШКРУМ О.І.  Колеги, буду намагатися дуже коротко. Метою цього законопроекту є поновлення гарантій пенсійного забезпечення для  працюючих наукових працівників і осіб, які перебувають на виборних посадах в органах...

 

_______________. (Не чути)

 

ШКРУМ О.І. Так, так. Зараз я скажу про це.

Дивіться, як ви знаєте, ну, я думаю, що ми прекрасно всі знаємо цю  проблему. І у нас уже були законопроекти схожі щодо окремих категорій осіб. Є два серйозних зауваження висловлених наукового експертного управління. Ну, перше, дійсно науково-експертне з точки зору просто букви закону говорить про те, що не можна відновлювати це для окремих категорій осіб, тому що  це може складати дискримінацію.

Ну, а по-друге, вони також зауважують, що тут пропонується автором відновлення... поновлення гарантій пенсійного забезпечення для працюючих науковців, навіть тих, хто працюють на ненаукових посадах. Ну, і тут є просто...

 

_______________. (Не чути)

 

ШКРУМ О.І. Да, ну, тобто на будь-якій іншій посаді. І тут також є  зауваження науково-експертного. Ми, на жаль, не змогли провести комітет, я попрошу дати...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Підкомітет.

 

ШКРУМ О.І. Підкомітет. Ми, я попрошу дати одне коротке слово автору закону, який тут присутній. І потім визначимося підкомітет, я думаю, ну, я як голова підкомітету пропоную підтримати нашого колегу в цьому питанні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Пане Валерій, дуже коротко, якщо можна.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пробачте, я щось.... вибачте.

 

_______________. Я думал, уже не включать микрофон, кого-то другого запросили.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте...

 

_______________. Шановний голово, шановні колеги, я дуже коротко.

Перше, виборні посади – це, ви знаєте, сільські, селищні голови, вони  звертаються масово, більшість з них – пенсіонери. І сьогодні вони стоять перед загрозою: або звільнятися і залишати територію без керівника, а у нас є вже випадки, коли навіть і секретарі – теж під такою загрозою. Тому пропонується підтримати, їх не так багато, десь, ми так рахували, до 40 відсотків, їх не так багато.

І науковці, ми повернули науковцям, які працюють в наукових установах, це ми говоримо, які мають науковий ступень, тобто кандидати наук, там доценти і так далі, які працюють на інших посадах, в школах які працюють, ну і в інших структурах. Вони сьогодні мають відрахування 15 відсотків не на посадах, точніше, а на роботах, вони мають сьогодні 15 відсотків відрахування. Ми пропонуємо залишити 100, як було в минулому році. Оці 15 відсотків для цих людей все ж таки залишити, тому що це, ну, найуразливіші люди, вони науковці, вони працювали все життя десь на наукових роботах, а зараз просто підробляють. І прохання підтримати оцих двох категорій і щоб ми вийшли як би найшвидше  до, ну, на перше, друге читання, можливо, за основу і в цілому, шановний голово. Чому? Тому що сьогодні дуже важливо стоїть проблема, особливо по виборним посадам. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, за основу і в цілому точно, скоріше за все, ні, тому що виникає дуже багато питань і я, припустимо, не зовсім розумію, що таке науковий працівник на ненауковій посаді. Якщо ми говоримо про особу, яка має відповідний науковий ступінь, але працює викладачем в школі, то це не означає, що це науковий працівник працює на ненауковій посаді. Але в принципі, припустимо, коли ми говоримо про виборні особи місцевого самоврядування, то в  цій частині ми беззаперечно це повинні підтримати як профільний комітет. Тому я пропонував би підтримати в першому читанні і його привести до ладу до другого читання.

Будь ласка, Микола Трохимович.

 

ФЕДОРК М.Т. І ще я знаю, що зареєстрований і розглянутий ще один законопроект, який розглянутий в комітеті Денісової, саме по виборним посадам. Тільки по виборним посадам. Тільки по виборним посадам. Тому підтримую те, що в першому читанні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, колеги, давайте… Тоді голосуємо, так?  Підтримуємо в першому читанні.

Хто за те, щоб підтримати цей законопроект в першому читанні, прошу голосувати, шановні колеги. Дякую. Хто – проти? Немає. Хто утримався? Немає. Рішення прийнято.

Доповідати це питання буде Альона Іванівна Шкрум. Позицію від комітету буде озвучувати Альона Іванівна Шкрум. Прошу підтримати це рішення голосуванням.

Хто –"за"? Дякую. Хто – проти? Немає. Хто утримався? Немає. Ми завершили це питання порядку денного.

Ми переходимо до питання шостого порядку денного про проект Закону про внесення змін до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (щодо спрощення процедури відкликання депутатів) (реєстраційний номер 2123).

Доповідає голова підкомітету Юрій Васильович Бублик. Будь ласка.

 

БУБЛИК Ю.В. Дозвольте дуже коротенько, бо часу у нас  ліміт.

Даним законопроектом пропонується внести зміни в неіснуючий Закон  України, який є сьогодні не чинним. Висновок Головного науково-експертного управління  негативний, тому пропонується відхилити це, чи повернути.

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ні, повернути, ми ж толерантні.

 

БУБЛИК Ю.В. Повернути суб'єкту законодавчої ініціативи  на доопрацювання, вказавши на   недоліки, тобто висновок підготовлений,  я не буду його читати, від на двох аркушах. Але сенс  вносити зміни до того, що не чинне -  це нікчемна…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Чи є зауваження, заперечення? Була одна пропозиція повернути  авторам законодавчої ініціативи на доопрацювання. Хто за таку пропозицію, я прошу проголосувати. Дякую, колеги.  Хто проти?   Немає. Хто утримався? Немає. 

Ми переходимо до питання законопроектів, з опрацювання                      яких комітет не є головним і мова буде йти про  проект Закону, про ініціативу громадян  щодо прийняття  нормативно-правових актів та інших рішень органами  влади (реєстраційний номер 1140). Хто?

Олена Петрівна Бойко голова підкомітету,  будь ласка.

 

БОЙКО О.П. Дуже швиденько. Справа в  тім, що розглядати цей законопроект нам теж доводиться в  тих умовах, коли профільний комітет вже прийняв за основу, прийняв рішення з цього питання і пропозиція була відхилити, відхилити у зв'язку з тим, що є  негативний висновок Головного науково-експертного управління. Але основна причина  в тому, що ми з вами нещодавно проголосували законопроект  про петиції президентські, який унормовує питання петицій і  подання  саме такої форми як петиція. Тому цей законопроект є на сьогодні неактуальним, має зауваження головного управління і профільний комітет його відхилив, якщо коротко.   Будь ласка.

 

_______________. Більш того, він зазіхає на конституційні норми.  Оскільки вводить ще одного суб'єкта законодавчої ініціативи як якісь  громадські ініціативи, нечітко сформовані і зрозумілі, окрім Президента, Кабінету Міністрів і  народних депутатів  України. Тому  є пропозиція відхилити. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, колеги. Ну  рекомендувати основному комітету, чи підтримати позицію основного комітету щодо відхилення. Хто за  таке рішення  комітету?  Прошу проголосувати.   Дякую.  Хто –   проти?    Немає. Хто утримався? Один.

Ми по попередньому рішенню не визначили особу, яка буде висловлювати позицію комітету, якщо  це питання потрапить до  сесійної зали Верховної Ради. Я пропоную, щоб цю позицію підтримав Юрій Васильович Бублик. Хто за таке рішення, прошу проголовувати, колеги. Дякую.

Хто – проти? Немає.  Хто утримався? Немає.

І ми переходимо до  останнього питання  порядку денного – про проект Закону про внесення змін до деяких законів  України щодо гарантування  виплат  одноразової допомоги матерям-героїням, а також запровадження строків розгляду документів і вручення державних нагород (реєстраційний номер 2043). Доповідає голова підкомітету Дехтярчук.

 

ДЕХТЯРЧУК О.В.  Коротко. Черговий законопроект пов'язаний з виплатами одноразової допомоги матерям-героїням.

Наш комітет не є головним. Тому пропонується на підкомітеті слідуюче рішення: вважається за доцільне запропонувати Комітету з питань  сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму, визначеного головним з опрацювання законопроекту, рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України про внесення змін до деяких законів  України щодо гарантування  виплат  одноразової допомоги матерям-героїням, а також запровадження строків розгляду документів і вручення державних нагород, поданий народними депутатами  України Веремеєвим, Івахів і Мартинюком та іншими за наслідками розгляду в першому читанні відповідно.

Ну, така ж аналогічна картина… (Шум у залі)

 

 ______________.  …відхилити чи прийняти?

 

ДЕХТЯРЧУК О.В. Ну, я вирішите ви. Тому що в принципі ми такі законопроекти в минулому відхиляли.  Які пов'язані з додатковими  виплатами і…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Але оскільки ми  не основний комітет, тобто  рекомендувати  основному  комітету  відхилити даний законопроект.

Хто за таке рішення, прошу  проголосувати. Дякую, колеги. Хто – проти? Немає. Хто утримався?  Немає.

Ми  вичерпали всі питання порядку денного. Єдине, що у мене пропозиція дуже… вірніше дуже коротко декілька оголошень. 

У нас іде… знову продовжують іти питання, пов'язані з клопотаннями  окремих  місцевих рад про призначення позачергових  виборів. Я би хотів, щоб ми зараз прийняли, ну умовно кажучи, підтримали протокольне  доручення комітету і секретаріату комітету надсилати відповіді про те, що згідно із законом останні 6 місяців перед виборами  неможливо проведення виборів, щоб ми більше не займалися оцим бумагоморанням. Немає заперечень? Дякую.

І ще довідково довожу до вашого відома, що 23 квітня було прийнято за основу два законопроекти про державну службу, про службу в органах місцевого самоврядування. Складні, контраверсійні законопроекти. І нагадую всім, що в нас до 7 травня термін внесення поправок до цього законопроекту, до 7 травня включно.

І третє коротеньке оголошення. Користуючись присутністю В'ячеслава Андроновича, він все-таки у нас основна людина, яка займається не тільки місцевим самоврядуванням, а в принципі він ідеолог урядового Комітету з питань регіонального розвитку і зможе цю інформацію довести і до міністра, він же віце-прем'єр, він же керівник, що, на жаль, у нас за станом на сьогоднішній день у нас. Ми звернулися до віце-прем'єр-міністра Зубка з пропозицією включити трьох членів комітету до складу урядового комітету, мова йде про Кудлаєнка Сергія Володимировича, Курила Віталія Семеновича і Бойко Олени Петрівни. Ми, по-перше, не отримали відповіді чомусь, а, по-друге, ми не отримали жодного запрошення для наших колег на засідання урядових комітетів. Тому просто цю інформацію доведіть… Я думаю, що це якась просто технічна нестиковка, але на всякий випадок.

 

_______________. Нюанс ще є.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Да, будь ласка, Олена Володимирівна Ледовських.

 

ЛЕДОВСЬКИХ О.В. Я би просила, В'ячеслав Андронович, я би просила, якщо є така можливість, а, я думаю, що вона дуже нагальна в ситуації, яка є сьогодні в країні з цими питаннями, у вас проходять робочі наради, робочі наради з керівниками областей і таке інше, всі, хто зацікавлені в тому, ми готові приймати участь в роботі, засукати рукави і працювати разом з вами, тому що ви на робочих нарадах ще і деталізуєте деякі речі, нам вони теж цікаві, ми готові з ними працювати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тобто пропозиція про залучення членів комітету до роботи міністерства пов'язаною з децентралізаціє є максимально широкою. Тобто ми готові приймати участь в якихось роз'яснювальних роботах, в роботах робочих груп, там, де ви вважаєте за потрібне участь членів комітету, будь ласка. І Микола Трохимович щось хотів сказати.

 

ФЕДОРУК М.Т. Робоча група з питань державного будівництва, регіональної політики по комітетських слуханнях питання тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим. Прохання її затвердити, мабуть, на засіданні комітету, так? Чи ознайомитися, просто ознайомитися?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ні, ні. Я хочу нагадати, я ще хочу нагадати, що ми прийняли два рішення тоді. Ми прийняли рішення, перше, проводити такі слуханняраз. І обрали ми голову тоді Гончаренка, якщо я не помиляюсь.

Якщо дозволите, я тоді зачитаю список, чи ви зачитаєте список?

 

_______________. Будь ласка. В групі: Гончаренко, Бублик... А є, роздано?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Він розданий.

Шановні колеги, чи  є зауваження до цього списку?

Тоді прохання затвердити розданий всім членам комітету список робочої групи по організації слухань, пов'язаних із ситуацією в Автономній Республіці Крим.

Прошу проголосувати. Дякую. Хто проти? Немає. Хто утримався? Немає. Рішення прийнято. Одноголосно.

 

_______________. І ще одне. І ще одне, от як кажуть, вновь открывшиеся обстоятельства,  обставини, да, додаткові обставини, що не було відомо.

Значить, ми прийняли правильне рішення. Виявляється, було звернення селищних, сільських голів Калуського району Івано-Франківської області, тут десь більше півтора десятка, відносно того, щоб не приймати закон Насалика.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Бачите, шановні колеги, на рівні відчуттів.

 

_______________. Да. Ну, привести... Не приймати, да. Вони, що з ними не погоджено і тому  подібне, те, що ми пропонували, чому відмовився. Тому що ми пропонували йому привести у порядок…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, чесно кажучи, я, задаючи своє питання, я не мав цієї інформації.

Будь ласка,  пан Дехтярчук.

 

ДЕХТЯРЧУК О.В. Ще також нам потрібно затвердити список учасників робочої групи комітету з підготовки комітетських слухань з питань проблеми малих міст при проведенні реформи місцевого самоврядування та бюджетної децентралізації відповідно до доручення минулого комітету. Список розданий всіх учасників, пропозиція – так само затвердити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, немає заперечень? Хто за те, щоб затвердити запропонований список, прошу проголосувати. Дякую. Хто проти? Немає. Хто утримався? Немає. Рішення прийнято.

 

КУРИЛО В.С.  І такий же список є у всіх по слуханнях на Полтавщині.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Тобто там, де Река мав доповідати. Давайте тоді і цей список. Цей склад робочої групи затверджуємо, затвердимо.

Хто за таке рішення, прошу проголосувати. Дякую, шановні колеги. Хто проти? Немає. Хто утримався? Немає.

Чи є у когось інші заяви, повідомлення в розділі  "Різне".

 

_______________. Солдатськими галушками будуть всі забезпечені, поки…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Це важливо.

 

_______________. Це я беру на себе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  При перетині кордону видають…

Дякую.  На цьому засідання  комітету оголошується закритим. Дякую. 

 

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку